Prawdopodobnie to hipotermia była przyczyną śmierci dwóch grotołazów, którzy zginęli w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Poinformowała o tym Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu.

Hipotermia oznacza, że grotołazi umierali na skutek stopniowego wychładzania ciała, które prowadzi do utraty świadomości, niedotlenienia mózgu, a w końcu do zatrzymania akcji serca.

Jak mówi Jan Ziemka z nowotarskiej prokuratury, pod koniec tygodnia podane zostaną pełniejsze, choć wciąż jeszcze wstępne wyniki sekcji zwłok grotołazów. Na oficjalne trzeba poczekać ok. miesiąca.

Prokuratura w Nowym Targu prowadzi dwa śledztwa w sprawie tragedii, która wydarzyła się w tatrzańskiej Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Pierwsze dotyczy nieprawidłowości przy prowadzeniu akcji ratunkowej przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Chodzi o ewentualne nieudzielenie pomocy osobom, które znalazły się w bezpośrednim zagrożeniu życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (czyn z art. 162 par. 1 Kodeksu karnego). Zawiadomienie złożyła osoba prywatna, związana ze środowiskiem speleologicznym, jednak niebiorąca udziału w akcji ratunkowej. 26 sierpnia wpłynęło ono do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem, jednak ta, ze względu na współpracę z TOPR, poprosiła o przeniesienie sprawy do innej jednostki. W efekcie śledztwo przejęła prokuratura w Nowym Targu. Drugie śledztwo zostało wszczęte z urzędu i dotyczy błędów przy organizacji wyprawy grotołazów i nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch mężczyzn w jaskini. - Trzeba także wyjaśnić, skąd grotołazi mieli przy sobie ładunki wybuchowe - zaznacza prokurator Ziemka.

Sekcja zwłok grotołazów została przeprowadzona w ostatni piątek w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie.

Przypomnijmy. Od soboty 17 sierpnia w Jaskini Wielkiej Śnieżnej trwała akcja poszukiwawcza dwóch grotołazów. Członkowie jednego z wrocławskich speleoklubów podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

Według ustaleń ratowników, w momencie, kiedy grotołazi penetrowali ten zakamarek jaskini, nastąpił gwałtowny przybór wody, który odciął im możliwość ucieczki. Przypuszczają oni, że na skutek podniesienia się poziomu wody mógł też nastąpić skok ciśnienia.

W czwartek 22 sierpnia ratownicy dotarli do miejsca, w którym przypuszczali, że znajdują się ciała poszukiwanych grotołazów. W piątek 30 sierpnia przypuszczenia potwierdziły się i rozpoczęła się akcja wydobycia ciał na powierzchnię. Trwała ona do czwartku 5 września, kiedy ciała mężczyzn zostały najpierw zwiezione do Zakopanego, a następnie przetransportowane do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie. Wtedy też oficjalnie zakończyła się akcja ratunkowa.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Niedziela
  rano
  24°C Niedziela
  dzień
  24°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »