Rzesze Słowaków uczestniczyły w dorocznej pielgrzymce na maryjne wzgórze nad Lewoczą. Do znajdującego się tam sanktuarium przybywa corocznie pół miliona Słowaków, czyli jedna dziesiąta wszystkich mieszkańców kraju. Dziś modlono się szczególnie za rodziny.
Narodowa pielgrzymka, jak ją nazywają Słowacy, jest związana z cudowną gotycką figurą Matki Bożej pochodzącą z XV w. i ze świętem Nawiedzenia Matki Bożej, które na Słowacji obchodzone jest 2 lipca. Wokół tej figury przedstawiającej Maryję w postawie witającej swoją krewną Elżbietę wyrosło sanktuarium ze świątynią i ogromna tradycja pielgrzymkowa. Historyczne i duchowe znaczenie tego miejsca dla całego regionu podkreślał Jan Paweł II, który odwiedził sanktuarium w Lewoczy dokładnie przed 15 laty. Wtedy to umocnił się na nasze czasy fenomen ogromnych zgromadzeń pielgrzymów na tym miejscu – w spotkaniu z Papieżem uczestniczyło wówczas ponad 600 tys. wiernych i podobnie jest obecnie.
Uroczystościom przewodniczył arcybiskup metropolita bratysławski Stanislav Zvolenský. Przewodniczący słowackiego episkopatu podkreślał w homilii, że jedynym ratunkiem dla ochrony godności współczesnego człowieka jest „rodzina Bogiem silna”.
Jutro Słowacy, podobnie zresztą jak Czesi, mają dzień wolny od pracy związany z uroczystością narodowych i kościelnych patronów śś. Cyryla i Metodego. Na Słowacji główne uroczystości kościelne odbędą się przed południem w Nitrze, a pod wieczór państwowe obchody w ruinach zamku w Dziewinie koło Bratysławy – w miejscach uznawanych są za najstarszy fundament państwowości.