Główne obchody X Dnia Węgierskiego odbędą się w niedzielę w Katowicach. Ta coroczna impreza ma służyć zbliżaniu Polaków i Węgrów, ale też międzynarodowej promocji Katowic - poprzez ważne dla lokalnych społeczności wydarzenia.
Jak przypominali w poprzednich latach inicjatorzy wydarzenia, związki Katowic z Węgrami mają długą historię. Jeszcze przed wojną miasto podarowało Budapesztowi szybowiec, a katowiccy harcerze blisko współpracowali ze swoimi węgierskimi odpowiednikami.
Od kilkudziesięciu lat Katowice mają dobre kontakty z węgierskim Miszkolcem - obecnie są to miasta partnerskie. W ostatnich latach dodatkowy impuls do współpracy daje przywracanie pamięci o postaci Henryka Sławika i więzów, jakie go łączyły z Józsefem Antallem seniorem.
Henryk Sławik to bohaterski Ślązak, który w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech co najmniej 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców. W tej działalności pomagał mu przyjaciel i współpracownik, delegat węgierskiego rządu ds. uchodźców wojennych, József Antall senior.
W 2010 r., podczas obchodów pierwszego Dnia Węgierskiego w Katowicach, w których uczestniczyli prezydenci Polski Lech Kaczyński i Węgier László Sólyom, Sławik otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a Antall senior - najwyższe polskie odznaczenie przyznawane cudzoziemcom - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.
W 2015 r. prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Węgier János Áder odsłonili w Katowicach pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora. Efektowny monument stanął w tzw. Kwartale Kultury, przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W 2013 r. akcentem Dnia Węgierskiego w Katowicach było odsłonięcie w katowickiej dzielnicy Murcki odnowionej mogiły 29 żołnierzy węgierskich, którzy w 1945 r. zostali wzięci do niewoli, a potem zostali rozstrzelani przez Armię Czerwoną. Przez kilkadziesiąt lat bezimiennym grobem opiekowali się mieszkańcy Murcek. W poprzednich latach udało się zidentyfikować część pochowanych tam żołnierzy, grób zyskał nowy pomnik i tablicę z nazwiskami.
Stałymi punktami Dnia Węgierskiego w Katowicach są wydarzenia artystyczne lub naukowe i wieczorne koncerty. W tym roku już w poniedziałek w katowickim Rondzie Sztuki otwarto wystawę "1000 lat przyjaźni polsko-węgierskiej".
W niedzielę w południe w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla odbędzie się uroczysta msza, której przewodniczył będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W jej trakcie przedstawiciele Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie przekażą obraz św. Władysława, przeznaczony dla kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach - w podzięce mieszkańcom za opiekę nad węgierskim grobem.
Wieczorny koncert "Polacy-Węgrom" da w swojej siedzibie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, pod dyrekcją Łukasza Borowicza. W programie znajdą się Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, Poemat symfoniczny "Step" op. 66 Zygmunta Noskowskiego oraz 2. Rapsodia węgierska Ferenca Liszta.
Dni Węgierskie w Katowicach organizowane są od 2010 r., dotąd przeważnie na wiosnę, 23 marca przypada bowiem ustanowiony w 2007 r. przez parlamenty obu krajów Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W tym roku obchody, dziesiąte już, odbywają się w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę męczeńskiej śmierci Henryka Sławika w Mauthausen.
Organizatorami Dnia Węgierskiego w Katowicach są: miasto Katowice, Katowickie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Henryka Sławika i Józefa Antalla oraz Stowarzyszenie Współpracy i Przyjaźni Katowice-Miszkolc.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.