Nie tylko w przedszkolach tradycyjnych, lecz także w tzw. innych formach wychowania przedszkolnego musi być realizowana cała podstawa programowa wychowania - taką poprawkę zaproponowali posłowie PO i Lewica do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Połączone sejmowe Komisje Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej na środowym posiedzeniu poparły tę poprawkę.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przygotowanym przez posłów sejmowej komisji edukacji, przedszkole publiczne będzie musiało zapewnić bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. W tym czasie ma być realizowana w przedszkolach podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Według posłów, to wystarczający wymiar czasu, by zrealizować jej całość.
Poparta przez komisję poprawka zakłada, że analogiczne rozwiązanie ma obowiązywać także w publicznych tzw. innych formach wychowania przedszkolnego, np. małych przedszkolach, klubach przedszkolaka czy ogniskach przedszkolnych. "Nie wiem, jak to się stało, że ten zapis został wcześniej pominięty w projekcie nowelizacji" - powiedział poseł Artur Ostrowski (Lewica).
Rząd poparł tę poprawkę, tak jak popiera cały projekt.
W projekcie nowelizacji zapisano także, że wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez gminę w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych ustalała rada gminy w formie uchwały.
Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2010 r.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.