Komorowski zrezygnował z funkcji marszałka

Prezydent elekt Bronisław Komorowski zrezygnował w czwartek rano, podczas posiedzenia Prezydium Sejmu, z funkcji marszałka Sejmu i złożył mandat poselski.

Obowiązki marszałkowskie wynikające z regulaminu Sejmu przejął najstarszy wiekiem wicemarszałek, czyli Stefan Niesiołowski, i to on przeprowadzi formalnie wybór nowego marszałka. W tym samym czasie funkcję prezydenta przejmie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Po południu posłowie mają wybrać nowego marszałka Sejmu. Kandydatem PO jest szef klubu Platformy Grzegorz Schetyna.

Pismo z rezygnacją Komorowskiego z funkcji marszałka adresowane było do Prezydium Sejmu. Komorowski, który złożył również rezygnację z mandatu poselskiego, podkreślił, że czyni to po 19 latach pracy w polskim Sejmie. Prezydent elekt - jak sam mówił podczas posiedzenia Prezydium Sejmu - nie ukrywa, że jest to dla niego chwila wzruszająca.

Niesiołowski powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Prezydium, że Komorowski "trochę wzruszony złożył rezygnację z funkcji marszałka i złożył mandat poselski". "Ustąpił mi swojego miejsca (przy stole, przy którym odbywają się posiedzenia Prezydium Sejmu - PAP), ale ja nie usiadłem na tym miejscu" - dodał.

Komorowski zrezygnował z funkcji marszałka   Tomasz Gzell /PAP Ustępujący marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podczas konferencji prasowej, 7 bm. w Warszawie. Jak podkreślił, był "pewien element nostalgiczny", bo Komorowski jest jednym z najdłużej pracujących posłów. Zaznaczył, że sytuacja jest "absolutnie przejściowa i nie zasługuje na specjalne celebrowanie". Choć - jak przyznał - w historii Polski nie było wcześniej takiej sytuacji, że marszałek Sejmu kandyduje na prezydenta.

Pytany o wybór następnego marszałka Sejmu po południu Niesiołowski zwrócił uwagę, że Schetyna ma poparcie praktycznie trzech klubów, więc "o godz. 18 jest głosowanie i na 99 proc. będzie wybrany marszałek Schetyna".

Ostatnią decyzją Komorowskiego jako marszałka Sejmu było zatwierdzenie projektów tablic upamiętniających parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu koło Smoleńska 10 kwietnia.

Niedługo po posiedzeniu Prezydium Sejmu Komorowski wyjechał z Sejmu. Do czasu zaprzysiężenia - jak mówią jego współpracownicy - gdy zajdzie taka potrzeba, jako prezydent elekt będzie korzystał z Belwederu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
25°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
13°C Niedziela
rano
15°C Niedziela
dzień
wiecej »