Wyspa Świętego Tomasza w Zatoce Gwinejskiej jest miejscem obrad przedstawicieli episkopatów języka portugalskiego (3-9 lipca).
Doroczne spotkania gromadzą delegacje kościelne z Angoli, Brazylii, Gwinei Bissau, Makau, Mozambiku, Portugalii, Timoru Wschodniego, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej oraz Zielonego Przylądka. Uczestnicy dokonują refleksji nad aktualnymi wyzwaniami dla Kościoła, dzielą się doświadczeniami duszpasterskimi i przygotowują współpracę. Owocem takich spotkań jest nie tylko pomoc charytatywna, ale także wsparcie w dziedzinie ewangelizacji. Np. brazylijscy wykładowcy seminaryjni uczą filozofii i teologii kandydatów do kapłaństwa przygotowujących się w Bissau.
Obecnie tematem obrad jest walka z ubóstwem. Stanowi on pokłosie spotkania portugalskojęzycznych Caritas, jakie odbyło się kilka miesięcy temu w Bissau. Ponadto uczestnicy zaznajamiają się z rzeczywistością społeczną Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. W tym celu spotkali się oni m.in. z prezydentem tego afrykańskiego kraju, Fradique de Menezesem.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.