Wyspa Świętego Tomasza w Zatoce Gwinejskiej jest miejscem obrad przedstawicieli episkopatów języka portugalskiego (3-9 lipca).
Doroczne spotkania gromadzą delegacje kościelne z Angoli, Brazylii, Gwinei Bissau, Makau, Mozambiku, Portugalii, Timoru Wschodniego, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej oraz Zielonego Przylądka. Uczestnicy dokonują refleksji nad aktualnymi wyzwaniami dla Kościoła, dzielą się doświadczeniami duszpasterskimi i przygotowują współpracę. Owocem takich spotkań jest nie tylko pomoc charytatywna, ale także wsparcie w dziedzinie ewangelizacji. Np. brazylijscy wykładowcy seminaryjni uczą filozofii i teologii kandydatów do kapłaństwa przygotowujących się w Bissau.
Obecnie tematem obrad jest walka z ubóstwem. Stanowi on pokłosie spotkania portugalskojęzycznych Caritas, jakie odbyło się kilka miesięcy temu w Bissau. Ponadto uczestnicy zaznajamiają się z rzeczywistością społeczną Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. W tym celu spotkali się oni m.in. z prezydentem tego afrykańskiego kraju, Fradique de Menezesem.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.