Koncentracja wojsk zmierzających na Grunwald

Jarmark średniowieczny, turnieje rycerskie, a także rekonstrukcja bitwy z Zakonem Krzyżackim pod Brześciem - to tylko niektóre wydarzenia rozpoczynającej się w sobotę wieczorem w Białymstoku "Koncentracji Wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego".

Dwudniowa impreza ma związek z obchodami 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Wezmą w niej udział rycerze z Polski, Litwy i Białorusi.

"Tutaj naprawdę 600 lat temu odbyła się koncentracja wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego nad Narwią, w okolicach Bielska Podlaskiego" - powiedział Anatol Wap, dyrektor departamentu kultury w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Urząd jest organizatorem imprezy.

Wap dodał, że drugim wydarzeniem z 1410 roku uprawniającym do zorganizowania takich uroczystości w Podlaskiem, była wyprawa wielkiego marszałka Zakonu Krzyżackiego Friedricha von Wallenrode na Brześć. Miał on pochwycić litewskiego księcia Witolda. "Kiedy w Koronie panował rozejm z Zakonem, tutaj toczyły się walki wojenne i do nich nawiązujemy" - powiedział Wap.

Imprezę rozpocznie w sobotni wieczór przemarsz wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego na Rynek Miejski w Białymstoku. Tam odbędzie się uroczyste otwarcie imprezy z udziałem władz i przedstawicieli Białorusi i Litwy oraz pokazy walk rycerskich.

Główna część imprezy, rekonstrukcja bitwy, przewidziana jest na niedzielne popołudnie w skansenie - Białostockim Muzeum Wsi. Będzie to rekonstrukcja wyprawy marszałka von Wallenrode na Brześć i próba odbicia grodu przez wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Weźmie w niej udział ok. 150 rycerzy, członków ponad 30 klubów rekonstrukcji historycznej: bractwa rycerskie z Białorusi, rycerze z Litwy, Rosji i Polski, dołączy do niech także grupa Tatarów.

Białostocki skansen zamieni się na czas imprezy w średniowieczny gród. "Imitacja grodu robi bardzo dobre wrażenie. Jest tu drewniana brama z wieżami po bokach, więc mamy miejsce, gdzie stoczy się niedzielny bój. Są też przygotowane machiny oblężnicze: bardzo duży taran i tarcze ochronne" - powiedział PAP kierownik Białostockiego Muzeum Wsi Artur Gaweł.

Dodał, że przygotowane jest ogrodzone miejsce, gdzie będą rozgrywane turnieje rycerskie, jak również rozstawiono już scenę i stoiska na jarmark.

Podczas jarmarku będzie można posłuchać koncertów muzyki dawnej, spróbować potraw średniowiecznej kuchni, zobaczyć, jak pracowali średniowieczni rzemieślnicy, czy wziąć udział w warsztatach tematycznych.

"W tym przedsięwzięciu chodzi także o rekonstrukcję obyczajów, chodzi o odtworzenie realiów dawnej epoki" - powiedział Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, współorganizator imprezy.

W ramach imprezy odbywa się też, rozpoczęta w czwartek, akcja artystyczna "Grunwald 2010". W malowaniu obrazu nawiązującego do dzieła Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" biorą udział uczniowie szkół plastycznych z Polski, Białorusi i Litwy. Obraz zostanie zaprezentowany w niedzielę podczas jarmarku w skansenie.

W poniedziałek rycerze uczestniczący w rekonstrukcji historycznej w Białymstoku wyruszą pod Grunwald. Tam, 17 lipca, wezmą udział w wielkiej rocznicowej rekonstrukcji.

Projekt "Koncentracja wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego" został zrealizowany ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Podlaskiego oraz ze środków unijnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
18°C Sobota
dzień
19°C Sobota
wieczór
wiecej »