Jarmark średniowieczny, turnieje rycerskie, a także rekonstrukcja bitwy z Zakonem Krzyżackim pod Brześciem - to tylko niektóre wydarzenia rozpoczynającej się w sobotę wieczorem w Białymstoku "Koncentracji Wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego".
Dwudniowa impreza ma związek z obchodami 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Wezmą w niej udział rycerze z Polski, Litwy i Białorusi.
"Tutaj naprawdę 600 lat temu odbyła się koncentracja wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego nad Narwią, w okolicach Bielska Podlaskiego" - powiedział Anatol Wap, dyrektor departamentu kultury w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Urząd jest organizatorem imprezy.
Wap dodał, że drugim wydarzeniem z 1410 roku uprawniającym do zorganizowania takich uroczystości w Podlaskiem, była wyprawa wielkiego marszałka Zakonu Krzyżackiego Friedricha von Wallenrode na Brześć. Miał on pochwycić litewskiego księcia Witolda. "Kiedy w Koronie panował rozejm z Zakonem, tutaj toczyły się walki wojenne i do nich nawiązujemy" - powiedział Wap.
Imprezę rozpocznie w sobotni wieczór przemarsz wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego na Rynek Miejski w Białymstoku. Tam odbędzie się uroczyste otwarcie imprezy z udziałem władz i przedstawicieli Białorusi i Litwy oraz pokazy walk rycerskich.
Główna część imprezy, rekonstrukcja bitwy, przewidziana jest na niedzielne popołudnie w skansenie - Białostockim Muzeum Wsi. Będzie to rekonstrukcja wyprawy marszałka von Wallenrode na Brześć i próba odbicia grodu przez wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Weźmie w niej udział ok. 150 rycerzy, członków ponad 30 klubów rekonstrukcji historycznej: bractwa rycerskie z Białorusi, rycerze z Litwy, Rosji i Polski, dołączy do niech także grupa Tatarów.
Białostocki skansen zamieni się na czas imprezy w średniowieczny gród. "Imitacja grodu robi bardzo dobre wrażenie. Jest tu drewniana brama z wieżami po bokach, więc mamy miejsce, gdzie stoczy się niedzielny bój. Są też przygotowane machiny oblężnicze: bardzo duży taran i tarcze ochronne" - powiedział PAP kierownik Białostockiego Muzeum Wsi Artur Gaweł.
Dodał, że przygotowane jest ogrodzone miejsce, gdzie będą rozgrywane turnieje rycerskie, jak również rozstawiono już scenę i stoiska na jarmark.
Podczas jarmarku będzie można posłuchać koncertów muzyki dawnej, spróbować potraw średniowiecznej kuchni, zobaczyć, jak pracowali średniowieczni rzemieślnicy, czy wziąć udział w warsztatach tematycznych.
"W tym przedsięwzięciu chodzi także o rekonstrukcję obyczajów, chodzi o odtworzenie realiów dawnej epoki" - powiedział Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, współorganizator imprezy.
W ramach imprezy odbywa się też, rozpoczęta w czwartek, akcja artystyczna "Grunwald 2010". W malowaniu obrazu nawiązującego do dzieła Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" biorą udział uczniowie szkół plastycznych z Polski, Białorusi i Litwy. Obraz zostanie zaprezentowany w niedzielę podczas jarmarku w skansenie.
W poniedziałek rycerze uczestniczący w rekonstrukcji historycznej w Białymstoku wyruszą pod Grunwald. Tam, 17 lipca, wezmą udział w wielkiej rocznicowej rekonstrukcji.
Projekt "Koncentracja wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego" został zrealizowany ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Podlaskiego oraz ze środków unijnych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.