Afrykańska misja świętego Franciszka

Ludzie tu nie wiedzą wiele o specyfice zakonów, ale widzą działania misjonarzy i to, że misje są efektywne. To ich zachęca - przyznaje o. Wojciech Mmale Ulman OFM Conv, przełożony franciszkanów na Ugandę i kustosz bazyliki w Munyonyo.

Franciszkanie konwentualni (z prowincji krakowskiej) są w Ugandzie od roku 2001. Kilka lat później zaczęli przyjmować pierwszych kandydatów. Obecnie na różnych szczeblach formacji jest ok. 20 braci z Ugandy.

Afrykańska misja świętego Franciszka   Krzysztof Błażyca

Domy zakonne są w Kakoge oraz Matugga, w których to miejscowościach zakonnicy wybudowali szkoły oraz szpitale. W położonym nad Jeziorem Wiktorii Munyonyo wybudowali natomiast sanktuarium, w miejscu śmierci i grobu św. Andrzeja Kagwy. Tu również zostali skazani na śmierć pozostali z 22 Męczenników Ugandyjskich, których następnie stracono w miejscowości Namugongo.

- W latach kanonizacji Męczenników szukano tu szczątków św. Andrzeja Kagwy. Te, które znaleziono nie zostały potwierdzone, że to rzeczywiste relikwie. W tradycyjnej pobożności ludzie jednak nadal się tu modlą i uważają, że to miejsce święte - mówi o. Ulman.

Afrykańska misja świętego Franciszka   Krzysztof Błażyca/Foto Gość Kobiety pod pomnikiem Męczenników Ugandyjskich na terenie sanktuarium

Przez lata jako miejsce pielgrzymkowe w Ugandzie kojarzono tylko Namugongo, gdzie co roku przybywa miliony ludzi.

- To drugie największe zgromadzenie religijne na świecie coroczne, po uroczystościach Matki Bożej z Guadalupe. Namugongo przyćmiło to historyczne miejsce jakim jest Munyonyo, gdzie król Mwanga podjął swoją decyzję o straceniu dworzan, którzy byli chrześcijanami. Teraz ludzie odkrywają to miejsce na nowo - dodaje franciszkanin.

friarwojtek Munyonyo - zapomniane sanktuarium

Prace nad budową sanktuarium w Munyonyo ruszyły 3 maja 2015 r. W tym samym roku papież Franciszek, podczas listopadowej wizyty w Ugandzie, przyjechał na miejsce i pobłogosławił dzieło.

Budowa trwała dwa lat. 28 lipca br. świątynia otrzymała tytuł bazyliki mniejszej, trzeciej w Ugandzie i 23 w całej Afryce. Ceremonii przewodniczył kard. Robert Sarah. Przy sanktuarium jest dom formacyjny franciszkanów dla wschodniej Afryki: Tanzanii, Ugandy, Kenii, Zambii.

Afrykańska misja świętego Franciszka   Krzysztof Błażyca/Foto Gość Dom formacyjny

- Nasza parafia nie jest duża jak na ugandyjskie warunki. W Kampali żyje ok. 35 proc wszystkich katolików ugandyjskich. Na terenie parafii Munyonyo mieszka ok. 30 tys. osób, z czego katolików jest ok. 13 tys. Mamy tu dwa kościoły dojazdowe, ten drugi wybudowany w miejscu śmierci innego męczennika, św. Poncjana. Jest ok. 350 chrztów rocznie i ok. 200 pierwszych Komunii. W ubiegłym roku było 150 ślubów, najwięcej w całej Ugandzie. Św. Andrzej Kagwa jest patronem małżeństwa. Jako pierwszy w Ugandzie zawarł ślub sakramentalny. Jego żona też została ochrzczona i przyjęła imię Klara - opowiada franciszkanin.

Afrykańska misja świętego Franciszka   Krzysztof Błażyca/Foto Gość Bazylika w Munyonyo (sierpień 2019)

Ojciec Wojciech przyznaje, że dla niektórych turystów, którzy zawitają do Munyonyo, bazylika jest zaskoczeniem. - Mówiąc o Kościele w Afryce mamy pełno stereotypów. Oczekujemy tylko biedy. Widząc Munyonyo niektórzy pytali czy to potrzebne, czy nie "lepiej na biednych". Te pytania z ust zachodniego świata... A przecież "ubogich będziecie mieli zawsze". Tu wszystko zostało wybudowane z pieniędzy ugandyjskich. A sami Ugandyjczycy są szczęśliwi widząc co tu się dzieje. W każdej kulturze jest ta potrzeba, aby mieć miejsce do którego można się odwołać.Również zadbane, ładnie architektonicznie. Wielu odwołuje się do pięknych kościołów w Europie. A dlaczego nie w Afryce?

Afrykańska misja świętego Franciszka   Krzysztof Błażyca/Foto Gość Wnętrze bazyliki

Munyonyo, jest miejscem, które jednoczy parafian również we wspólnych działaniach pomocowych dla innych. - W Ugandzie są ludzie i bardzo bogaci i bardzo biedni. Skrajności.  Nasza parafia jest w bogatej dzielnicy. To dość zamożni ludzie. Najbardziej prężną grupą u nas są Dobrzy Samarytanie. Pomagają ubogim. Jest też osiem chórów, Legion Maryi, grupa charyzmatyczna, grupa Krwi Chrystusa, grupa Bożego Miłosierdzia. Sporo tych aktywności...

Afrykańska misja świętego Franciszka   Krzysztof Błażyca/Foto Gość Podziel się ubraniem, czyli jedna z inicjatyw Dobrych Samarytan

Sami franciszkanie, organizują adopcje na odległość. Obecnie adopcją objętych jest  ok. 500 dzieci z trzech placówek prowadzonych przez misjonarzy. A w samym Munyonyo dobiega końca budowa przedszkola. To kolejne w tym roku dzieło braci od św. Franiszka po funkcjonującym od kilku tygodni szpitalu im. Wandy Błeńskiej w Matugga, którego oficjalne otwarcie nastąpi 1 grudnia.

Strona sanktuarium: http://www.munyonyo-shrine.ug/
Profil sanktuarium: https://www.facebook.com/munyonyo/

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
19°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
12°C Niedziela
dzień
wiecej »