Reklama

10. rocznica śmierci Jana Karskiego

Dziękujmy Bogu za takich bohaterów i starajmy się ich naśladować – mówił w Katedrze Polowej WP o. Wiesław Dawidowski. Mszą św. rozpoczęły się uroczystości 10 rocznicy śmierci legendarnego kuriera z Warszawy.

Reklama

Eucharystii przewodniczył ks. płk Sławomir Żarski, administrator diecezji wojskowej. Przy ołtarzu umieszczono portret Jana Karskiego z okresu II wojny światowej.

W homilii o. Dawidowski zachęcał wiernych do naśladowania postawy Jana Karskiego we własnym życiu. „Trzeba odwagi by mieć otwarte oczy, na krzywdę drugiego człowieka, ale jeśli aspirujemy do wieczności, musimy temu podołać. Zamykanie oczu na ludzkie cierpienie jest fałszem” – podkreślił augustianin.

O. Dawidowski dodał, że w Polsce XX wieku żyło wielu ludzi, którzy nie pozostawali obojętni na los współobywateli, a jednym z nich był Jan Karski. „Całe swe życie oddał Polsce i jej obywatelom, nie patrząc na ich pochodzenie. Był prawdziwym samarytaninem, choć nie opatrywał ran.” – podkreślił.

We Mszy św. uczestniczyli m. In. przedstawiciele kancelarii prezydenta RP m. In. dyrektor biura ds. inicjatyw społecznych Bożena Opioła, przyjaciele i organizatorzy obchodów rocznicowych.

„Dzięki Karskiemu kolejne pokolenia mogą wierzyć w ludzkość, jego misja trwa do dziś, bo i nas uczynił świadkami losów narodów polskiego i żydowskiego” – powiedział Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Podkreślił, że Karski „był człowiekiem próbującym powstrzymać holocaust”. – Świadczył o wspólnocie cierpienia Polaków i Żydów, sprzeciwiał się szowinizmowi i antysemityzmowi. Pokazał, że możliwy jest dialog tam, gdzie wydaje się, że jest o niemożliwy do podjęcia – powiedział.

Główne obchody 10 rocznicy śmierci Jana Karskiego odbędą się w najbliższy wtorek. W Warszawie, u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Krakowskiego Przedmieścia odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci Karskiego. W Kinie Kultura odbędzie się panel dyskusyjny upamiętniający postać emisariusza Państwa Podziemnego z udziałem m. in. prof. Władysława Bartoszewskiego i dr. Andrzeja Kunerta. Zaprezentowany zostanie także fragment filmu animowanego o legendarnym kurierze.

Jan Karski, właściwie Kozielewski, legendarny kurier AK i autor książki "Tajne państwo", zmarł 13 lipca w wieku 86 lat. Urodził się w 1914 roku w Łodzi. W 1942 r., jako emisariusz Delegata Rządu na Kraj, przedostał się do obozu zagłady Żydów w Bełżcu. Zdjęcia z obozu, z getta warszawskiego i inne dokumenty pokazujące eksterminację Żydów przewiózł w tym samym roku do Wielkiej Brytanii i do USA. Spotkał się m.in. z prezydentem Cordellem Hullem i szefem brytyjskiej dyplomacji Anthonym Edenem. Zachód jednak nie dał wiary jego wstrząsającym relacjom o Holocauście. Nie wpłynęły one na politykę państw sprzymierzonych wobec Niemiec hitlerowskich.

W 1944 roku w Ameryce wydał bestseller „Story of Secret State” („Tajne Państwo”)– o działalności polskiego państwa podziemnego.
Po wojnie wykładał na Columbia University w Nowym Jorku oraz w Szkole Służby Zagranicznej Georgetown University. Jednym z jego studentów był Bill Clinton.
W 1982 Jan Karski otrzymał tytuł i medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

W wolnej Polsce wyróżniono go Orderem Orła Białego i doktoratem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.. Przyznano mu tytuł honorowego obywatel Izraela i miasta Łodzi.

Był fundatorem nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej przyznawanej co roku wspólnie przez YIVO w Nowym Jorku i Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Jej laureatami byli m. In. abp Alfons Nossol, Janina Ochojska i Irena Sendlerowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
wiecej »

Reklama