23 miliony złotych odszkodowania od Skarbu Państwa za brak możliwości dysponowania dwoma budynkami w Poznaniu, bezprawnie zabranymi kościołowi w 1956 roku, przyznał we wtorek Sąd Okręgowy w Poznaniu poznańskiej Kurii Metropolitalnej.
"Sąd przychylił się do roszczenia kurii i uznał na podstawie wyceny biegłych, że kościół przez 10 lat mógł za wynajem tych budynków otrzymać 23 miliony złotych" - poinformował dziennikarzy podczas briefingu prasowego rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarema Sawiński.
W 1956 roku dwa budynki, w których mieszczą się obecnie dwie szkoły publiczne, zostały wywłaszczone na rzecz Skarbu Państwa. Decyzję tę za nieważną w 2007 roku uznał Minister Budownictwa, a następnie Wojewódzki i Naczelny Sąd Administracyjny.
Kuria domagała się 32 milionów złotych - równowartości 10-letniego czynszu za użytkowane budynki. Sąd uznał, na podstawie wyceny biegłych, że wystarczająca będzie kwota 23 milionów złotych wraz z odsetkami.
Ostatnio budynki były wykorzystywane przez VIII LO i zespół szkół muzycznych przy ul. Głogowskiej. Obecnie władze Poznania negocjują z Kurią wysokość czynszu za wynajem budynku dla LO, a Ministerstwo Kultury dla szkoły muzycznej.
Wyrok nie jest prawomocny. Ze względu na wysokość odszkodowania i ochronę interesów Skarbu Państwa Prokuratoria Generalna będzie się odwoływać od tego wyroku.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.