Kapucyni budują centrum pomocy

We wrześniu kapucyni otworzą w Krakowie nowoczesne centrum pomocy dla bezdomnych. Jej celem będzie zaspokojenie bieżących potrzeb osób ubogich, ale przede wszystkim pomoc w wyjściu z bezdomności. Dlatego w placówce działać będzie punkt informacyjny, poradnia psychologiczna, prawnicza oraz doradztwo zawodowe.

- Marzyło nam się, by stworzyć takie miejsce, w którym na początku będziemy mogli poznać rzeczywiste potrzeby ubogich i pomagać wychodzić z bezdomności, gdyż doraźna pomoc uzależnia” - mówi o. Henryk Cisowski, dyrektor Dzieła Pomocy im św. Ojca Pio, instytucji, która buduje Centrum Pomocy. - Naszym celem jest pomoc nie tylko w zaspokojeniu codziennych potrzeb, ale pomoc, która sprawi, że ci ludzie staną się samodzielni i będą chcieli zmienić swój los” - dodaje.

Każdy bezdomny, który przyjdzie do Centrum Pomocy przy ul. Loretańskiej zostanie przyjęty najpierw w punkcie informacyjno – recepcyjnym. „Zależy nam na tym by już na początku mieć kontakt z tym człowiekiem, móc rozeznać jego rzeczywiste potrzeby, wówczas będzie mógł skorzystać z pomocy prawnika, porozmawiać z doradcą zawodowym, czy z psychologiem, tych osób na to nie stać” - opowiada o. Henryk. „Osobom ubogim często trudność sprawia napisanie pisma do urzędu, dlatego też będziemy im towarzyszyć i pomagać w przekroczeniu biurokracji” - dodaje.

Z inicjatywy ojców kapucynów działa już łaźnia oraz kuchnia dla ubogich, które dziennie wydaje ponad 200 posiłków, jednakże ich zdaniem pomoc bezdomnym nie powinna się kończyć na zaspokojeniu bieżących potrzeb ubogich.

W Centrum Pomocy działać będzie także poradnia psychologiczna, która współpracować będzie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Prawników. Organizowane tam będą szkolenia, kursy oraz terapia grupowa. Kapucyni otwarci są także na współpracę z innym instytucjami, które niosą pomoc ubogim. „Kluczem do tego by dotrzeć do wszystkich potrzebujących jest współpraca, tylko taka pomoc ma największy sens dlatego też będziemy współpracować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz innymi kościelnymi organizacjami” - mówi o. Henryk.

Kapucyni nawiązali także współprace z siostrami felicjankami przy ul. Smoleńsk, gdzie działać będzie jadłodajnia, pralnia i magazyn odzieży.

Budynek Centrum Pomocy będzie skomputeryzowany i nowoczesny, aby bezdomni i ubodzy czuli się w nim dobrze. „Chcemy pomagać w dobrych warunkach, gdzie jest po prostu ładnie, aby ci ludzie czuli się tutaj właściwie, taka forma również pomaga wychodzić z bezdomności” - mówi o. Henryk.

Koszt budowy Centrum Pomocy wyniesie około 1,5 mln zł. Organizacja kapucynów Dzieło Pomocy św. Ojca Pio zdobyła na ten cel pieniądze z jednego procentu przeznaczonego na budowę centrum.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »