Tzw. Muszla św. Jakuba z nadzieniem śmietankowym i bakaliami - została wybrana regionalnym produktem II Jarmarku Jakubowego w Szczecinie.
Prezentacja wystawców z różnych regionów kraju i zagranicy trwa trzeci dzień. Obok wyrobów spożywczych, jest też rękodzieło, produkty charakterystyczne dla Szczecina. Dziś z okazji Święta Chleba abp Andrzej Dzięga odprawił Mszę św. z udziałem Izb Rzemieślniczych. Po liturgii najbardziej zasłużeni rzemieślnicy zostali odznaczeni.
W homilii metropolita szczecińsko-kamieński wskazywał na wielką szansę dla Szczecina, jaką jest połączenie odpustu i Jarmarku Jakubowego. Przytoczył też przykład młodych wolontariuszy, którzy pojechali do Sandomierza pomagać poszkodowanym przez powódź i poza usuwaniem skutków kataklizmu codziennie uczestniczyli w Mszy św.
Zwrócił się też bezpośrednio do wszystkich rzemieślników. - Szczecin potrafi pracować i Szczecin potrafi się modlić. Niech to szczególne zjednoczenie będzie znakiem waszej codziennej mądrości życia, Bożego błogosławieństwa i niech będzie znakiem Bożego pokoju dla tej ziemi, dla waszych wspólnot, dla waszych rodzin i was samych. Niech Bóg to sprawi, a św. Jakub niech was wspomaga - mówił abp Dzięga.
Szczególnie docenił rolę rzemieślników. - Jezus Chrystus stawia niezwykle wysoko, na swoich apostołów powoływał tych, którzy wykonywali konkretne zadania, mieli konkretne zawody i wykonywali konkretną pracę, ludzi solidnej, uczciwej i zaangażowanej pracy, bo tylko tacy mogli być potem posłani do zadań o wiele ważniejszych - mówił metropolita szczecińsko-kamieński.
Po wielu naradach jurorzy wybrali w sobotę produkt regionalny, który ma stać się charakterystycznym wyrobem dla tego jarmarku. - Muszla jakubowa to muszla z nadzieniem śmietankowym z bakaliami zanurzonymi w rumie i orzechami arachidowymi - wyjaśnił sprzedawca produktu.
Odwiedzający Jarmark nie narzekali na padający deszcz. - Można zobaczyć dużo ciekawych rzeczy. Gdyby tak było zawsze, to byłoby fajnie. Kupiłam sobie chlebek ze smalcem i ogórek - mówili.
Zakończenie jarmarku w niedzielę. Ulicami Szczecina przejdzie korowód jakubowy, a na zakończenie Mszę św. odpustową w szczecińskiej katedrze o godz. 18.00 odprawi biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, który pochodzi z Choszczna w Zachodniopomorskiem.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...