Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj powiedział w czwartek, że zachodni sojusznicy mają możliwość uderzenia w bazy talibów w Pakistanie, lecz podał w wątpliwość ich chęć do podjęcia takich działań.
"Wojna z terroryzmem nie toczy się w afgańskich wioskach i domach (...), lecz w matecznikach; tam, skąd finansowany jest terroryzm oraz tam, gdzie szkoleni są terroryści, a miejsca te leżą poza Afganistanem" - oświadczył Karzaj na konferencji prasowej w Kabulu.
"Inną kwestią jest, czy Afganistan jest w stanie sobie z tym poradzić, (...) ale taką możliwość mają nasi sojusznicy. Pytanie brzmi: 'Dlaczego nie podejmują żadnych działań?' " - mówił dalej prezydent.
Wsparcie Islamabadu dla talibów wyszło na jaw wraz z opublikowaniem przez portal WikiLeaks oraz prasę dziesiątków tysięcy tajnych dokumentów dotyczących wojny w Afganistanie. Z materiałów tych wynika, że obecni i byli członkowie pakistańskiego wywiadu ISI aktywnie współpracowali z talibami w przygotowywaniu ataków w Afganistanie.
W pierwszej reakcji na przeciek afgańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa napisała we wtorek w komunikacie, że w ciągu dziewięcioletniej wojny zachodni sojusznicy zbyt łagodnie traktowali Pakistan.
Na czwartkowej konferencji Karzaj uznał za "nieodpowiedzialne" i "szokujące" ujawnienie w dokumentach nazwisk lub informacji, które mogą narazić na niebezpieczeństwo afgańskich informatorów.
Krytykując publikację, Pentagon oświadczył w niedzielę, że dokumenty mogą wystawiać na niebezpieczeństwo afgańskich informatorów i grożą osłabieniem pracy wywiadowczej w tym kraju.
Założyciel WikiLeaks Julian Assange zapewniał, że dokumenty były sprawdzane i tych, które zawierały nazwiska informatorów nie ujawniono.
Jednak "The Times" poinformował w środę, że wystarczyły dwie godziny, by ustalić nazwiska kilkunastu Afgańczyków, podejrzanych o dostarczanie informacji amerykańskiej armii. (PAP)
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.