Bortnowska: To roztropna decyzja

To bardzo roztropna decyzja. Ustępujemy nie jako słabsi, ale jako mądrzejsi - tak decyzję o nieprzeniesieniu we wtorek krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny skomentowała przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Halina Bortnowska.

O decyzji o nieprzeniesieniu krzyża poinformował szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

"To bardzo roztropna decyzja i jestem za nią bardzo wdzięczna. Chodzi o to, żeby uniknąć nieszczęścia, żeby ci ludzie w zamęcie kogoś nie przewrócili i nie zadeptali" - powiedziała PAP Bortnowska.

Jak podkreśliła, decyzję o nieprzeniesieniu krzyża nie należy interpretować, jako słabości tych, którzy ten krzyż chcieli przenieść. "To jest rozumne rozstrzygnięcie w interesie tych ludzi, którzy nie chcą przenieść krzyża. Żeby im nic złego się nie stało. To nie jest słabością i możemy sobie na to pozwolić, bo jesteśmy silni, a nie słabi" - uznała przewodnicząca Rady.

"Nie ustępujemy, jako słabi, ale ustępujemy, jako mądrzejsi" - podkreśliła Bortnowska.

Pytana o rozwiązanie sporu, przewodnicząca zaapelowała o lepszy kontakt duszpasterski z osobami, które nie dopuszczają do przeniesienia krzyża. "Trzeba z nimi rozmawiać i przekonywać. Nie mogą czuć się sami. Trzeba odebrać im też poczucie, że są obrońcami. To słowo +obrońca+ jest bardzo groźne. Nikt nie atakuje krzyża, więc nie ma potrzeby jego bronienia. Nie są obrońcami krzyża, są obrońcami własnej decyzji, gdzie ten krzyż ma stać, tylko własnej decyzji" - mówiła.

Dodała też, że z protestującymi należało rozmawiać wcześniej, gdy jeszcze istniały pełne racjonalne możliwości wpływania na przebieg sporu o krzyż.

"Apeluję do duszpasterzy, żeby tych ludzi nie opuszczali i mam poczucie, że gdyby coś się stało, gdyby ktoś zginął tam, nie daj Boże, to byłaby to odpowiedzialność tych, którzy pozwolili temu zjawisku narastać" - podkreśliła.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
27°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »