Po całorocznych pracach archeologicznych i restauratorskich można znowu zwiedzać najstarsze zachowane w Rzymie więzienie – Mamertinum.
Znajduje się ono między Kapitolem a Forum Romanum, pod XVII-wiecznym kościołem cechu stolarzy pw. św. Józefa – San Giuseppe dei Falegnami. W Więzieniu Mamertyńskim, a ściślej w Tullianum, czyli jego dolnej części, gdzie wrzucano oczekujących na egzekucję skazańców, byli przetrzymywani – według miejscowej tradycji – śś. Piotr i Paweł. Mieli tam głosić Ewangelię i wodą z cudownie wytrysłego źródła ochrzcić nawróconych przez siebie strażników Processusa i Martyniana, którzy ze swej strony także stali się męczennikami.
Niedawne badania archeologiczne wskazują, że Tullianum było starożytnym sanktuarium pogańskim związanym z wodami podziemnymi, wytryskającymi tam od zawsze, a więc nie dopiero od czasów apostołów. Ok. V wieku przed Chrystusem budowlę z bloków tufowych wcielono do murów otaczających Kapitol i urządzono w niej więzienie dla wrogów państwa. Ze źródeł historycznych wiadomo, że więziony był tam m.in. wódz galijski Wercyngetoryks w czasach Juliusza Cezara, a później, po 70 r., Szymon bar Giora, jeden z przywódców powstania żydowskiego w Jerozolimie. Kiedy w Rzymie nie prześladowano już chrześcijan, Mamertinum i Tullianum stały się sanktuarium św. Piotra. Archeolodzy odkryli tam freski, datowane na XII do XIV wieku. Jeden z nich to niespotykane dotychczas przedstawienie uśmiechniętego i błogosławiącego Piotra z Chrystusem, który opiera lewą rękę na jego ramieniu. Inny przedstawia zapewne najstarszy dotąd znany widok rzymskiego Kapitolu.
Zwiedzanie ponownie otwartego Więzienia Mamertyńskiego wraz z Tullianum i Kaplicą Krzyża – codziennie od 9:00 do 19:00 – organizuje Rzymskie Dzieło Pielgrzymek (Opera Romana Pellegrinaggi). Zwiedzanie multimedialnie wyposażonej trasy trwa ok. 40 min. Wchodzić mogą co 20 min. grupy do 25 osób. Cena biletu 10 euro.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.