III Krakowska Noc Kościołów

Szaty grobowe królowej Jadwigi, zwiedzanie klasztoru przy Bazylice Bożego Ciała i skarbca, wystawy poświęconej św. Jackowi, św. Bratu Albertowi, spacer po Sanktuarium w Łagiewnikach, otwarty pokaz pisania ikon – to tylko niektóre z propozycji krakowskich kościołów, które zaprezentowane zostaną podczas Nocy Sakralnej 14 sierpnia. Wydarzenie potrwa dwa dni, a wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny.

Tegoroczny projekt Nocy Sakralnej odbędzie się pod hasłem „Krakowscy święci i błogosławieni”, w jego ramach świątynie, klasztory oraz muzea Krakowa otworzą swoje podwoje i umożliwią zwiedzającym odkrywanie kościelnych zabytków, poznawanie tajników życia mnichów oraz klasztornych skarbców, które na co dzień pozostają zamknięte dla zwiedzających.

„Kraków jest miastem pod wieloma względami wyjątkowym, także pod względem sakralnym. Ilość kościołów i klasztorów oraz skarbów jest ogromna. To pozwala nam co roku wybierać inny temat przewodni Nocy Cracovia Sacra” – mówił na konferencji prasowej Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. „Tym razem chcemy pokazać miejsca związane z krakowskimi świętymi. Wielu z nich jest znanych np. św. Jadwiga Królowa, św. Stanisław czy św. Brat Albert, ale są też tacy, których nie kojarzymy z Krakowem, a byli z naszym miastem związani jak np. św. Kinga, czy św. Maksymilian Maria Kolbe. Pokażemy m.in. miejsca, w których zostali pochowani, w których znajdują się ich relikwie” – dodał.

Inauguracja Nocy Cracovia Sacra odbędzie się w sobotę o godz. 14.00 w Sanktuarium Ecce Homo Św. Brata Alberta przy ul. Woronicza 10, gdzie zaśpiewa chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II. Tego samego dnia będzie można również odwiedzić katedrę na Wawelu, gdzie zaprezentowany zostanie strój, w którym pochowana została królowa Jadwiga. „Będzie to duże wydarzenie, ponieważ szaty pokazane zostaną po raz drugi w historii, pierwszy raz zaprezentowano je w 1974 roku, w 600. rocznicę urodzin św. Jadwigi”- przypomina ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry na Wawelu.

„W katedrze pokazany też zostanie złoty relikwiarz z 1504 roku na głowę św. Stanisława, uważany za jedno z najznakomitszych dzieł sztuki złotniczej na świecie, który na co dzień przechowywany jest w skarbcu” – informuje.

Podczas Nocy Sakralnej do godz. 22.00 w sobotę będzie można zwiedzić klasztor przy Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu, m.in. refektarz, Salę Cranacha, skarbiec, przewiązki i zakrystię.

Natomiast w Bazylice franciszkanów będzie można zobaczyć krużganki, wystawę, kaplicę św. Eligiusza, bł. Salomei i Kaplicę Męki Pańskiej wraz z sarkofagiem bł. Anieli Salawy.

Swój klasztor otworzą siostry benedyktynki w Staniątkach, gdzie za klauzurą będzie można zobaczyć pokój reprezentacyjny, cele klasztorną z barokową polichromią z lat 1677–88.

Natomiast u benedyktynów w Tyńcu otwarta zostanie wystawa Stowarzyszenia Ecclesia pt. „Ikona - święta przestrzeń”. Benedyktyni zaprezentują także otwarty pokaz pisania ikon.

15 sierpnia, w drugim dniu Cracovia Sacra w Bazylice Mariackiej odbędzie się koncert „W niebiosa wzięta, na skrzydłach Aniołów” w wykonaniu Akademickiego Chóru Organum. Po nim o godz. 18.30 ks. kard. Stanisław Dziwisz odprawi uroczystą Mszę Św. Odpustową.

W ramach Krakowskiej Nocy Sakralnej przygotowano wiele wystaw i koncertów, m.in. poświęconą św. Bratu Albertowi Chmielewskiemu, inne ekspozycje będzie można obejrzeć w Bazylice paulinów na Skałce, kościele dominikanów, a także w kościele sióstr norbertanek. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaprasza uczestników wydarzenia na spacer po sanktuarium, zorganizowany pod nazwą „Historia – architektura – skarb: św. Siostra Faustyna i orędzie Miłosierdzia”. Księża pijarzy zachęcają natomiast do obejrzenia filmu pt. „Braciszek”, spotkanie poprowadzi ks. Adam Boniecki, a gościem specjalnym będzie Artur Barciś, odtwórca głównej roli.

Cracovia Sacra to wydarzenie, którego celem jest ukazanie fenomenu religijnego miasta. Noc Cracovia Sacra to ostatnia w tym roku impreza z cyklu Krakowskie Noce. Pierwsza z nich – Noc Muzeów odbyła się w maju, druga - Noc Teatrów - w czerwcu, a trzecia - Noc Jazzu w lipcu.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie www.krakowskienoce.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Poniedziałek
wieczór
0°C Wtorek
noc
-1°C Wtorek
rano
2°C Wtorek
dzień
wiecej »