Europejskie Spotkanie Młodych ożywiło parafie i rodziny Poznania oraz okolic. Mówił o tym w czasie swej wizyty w ekumenicznej wspólnocie w Taizé abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wszedł w rytm organizowanych przez braci tygodniowych rekolekcji.
Kończącą tydzień rekolekcji niedzielną Eucharystię koncelebrowało prawie 50 księży z różnych krajów. Głównym celebransem był abp Roland Minnerath z Dijon, który co roku odwiedza Taizé. Koncelebrowali z nim abp Stanisław Gądecki oraz biskup pomocniczy z Djakova w Chorwacji, Duro Hranić.
Metropolita poznański uczestniczył w codziennych modlitwach wspólnoty i przysłuchiwał się katechezie biblijnej. Spotkał się najpierw z bratem Aloisem, następcą brata Rogera, a następnie z wszystkimi braćmi. Arcybiskup podzielił się refleksją na temat najpilniejszych wyzwań duszpasterskich, jakie stoją przed Kościołem w Polsce. Przekazał też serdeczne podziękowania za zorganizowanie w 2009 r. w Poznaniu Europejskiego Spotkania Młodych, które, jak powiedział, trwale ożywiło parafie i rodziny miasta i okolic.
Metropolita poznański spotkał się też z młodzieżą z Polski, która spędziła cały ubiegły tydzień w Taizé. Jeden z najmłodszych uczestników, 15-letni Adrian, spytał arcybiskupa, co go najbardziej zafascynowało w Taizé? Usłyszał, że są to cztery rzeczy: najpierw prostota życia; następnie milczenie, które jest wielką cnotą. „Słowo wyłania się z ciszy, tak jak Chrystus narodził się w ciszy nocy Betlejemskiej – mówił abp Gądecki. – Kolejna sprawa to ta, że bracia wybrali największą miłość; kochają więcej Boga niż ludzi, by i ludzi obdarzyć miłością”. Na końcu metropolita poznański wymienił jedność – tak trudną do osiągnięcia. Jak stwierdził, Taizé jest dowodem, że jest ona możliwa.
Abp Gądecki spotkał się także z siostrami z dwóch zgromadzeń, które od wielu lat stale współpracują z braćmi z Taizé. Są to siostry św. Andrzeja i urszulanki szare. Nie zabrakło rozmowy z wolontariuszami z różnych krajów. Im także arcybiskup dziękował za pomoc w zorganizowaniu niezapomnianego spotkania europejskiego w Poznaniu.
Obecnie znowu 4 tys. młodych ludzi jest na wzgórzu w Taizé. 14 sierpnia wspólnota będzie obchodzić podwójną rocznicę: 5. rocznicę śmierci brata Rogera i 70. rocznicę założenia przez niego tej ekumenicznej wspólnoty.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.