W Rzeszowie rozpoczynają się "Barwy Ukrainy 2010"

Koncerty, spektakle teatralne, wystawy malarstwa, grafiki, fotografii oraz kino plenerowe znajdą się w programie trzydniowej imprezy "Barwy Ukrainy 2010", która rozpocznie się w piątek po południu w Rzeszowie.

Imprezę, która odbywać się będzie już po raz czwarty, rozpocznie pokaz filmu dokumentalnego "Tron na Ukrainie". Po projekcji zaplanowano spotkanie ze scenarzystą i reżyserem obrazu Andrzejem Kępińskim. Dwugodzinny film opowiada o współczesnej Ukrainie na tle ponad tysiącletniej historii narodów ukraińskiego i polskiego.

Na specjalnie wystawionym przy Ratuszu telebimie będzie można obejrzeć w czasie imprezy, która potrwa do niedzieli, jeszcze około 20 ukraińskich filmów fabularnych, w tym ponad 15 krótkometrażowych.

Ponadto w programie "Barw Ukrainy" znajdzie się spektakl muzyczny "Czerwona ruta". Sztuka, którą zaprezentuje teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie opowiada o trudnej przyjaźni polsko-ukraińskiej. Inspiracją dla scenariusza była postać ukraińskiego poety, kompozytora i muzyka, jednego z "ojców" ukraińskiej muzyki pop Wołodymyra Iwasiuka.

Atrakcją tegorocznej imprezy będą koncerty największych popowo-rockowych gwiazd ukraińskiej sceny muzycznej. Przed rzeszowską publicznością wystąpi Druga Rika oraz YouCrane i Oratania. Widzowie będą mogli oklaskiwać jeszcze rodzimą grupę Rzeszów Klezmer Band oraz młode zespoły z Ukrainy: Rusychi i Atmasfera.

Nie zabraknie też propozycji dla dzieci. Lwowski Teatr Lalek wystawi dla nich spektakl "Uparty zajączek", a poznańska grupa Snowman wystąpi w koncercie familijnym "LuMiKuLu".

Na zakończenie imprezy w niedzielny wieczór odbędzie się projekcja filmu niemego z 1922 r. "Nosferatu - symfonia grozy".

Na program "Barw Ukrainy" składają się też wystawy ukraińskich artystów: malarstwa Ally Shkury, malarstwa, grafiki i sztuki użytkowej Katii Burliny, fotografii artystycznej Volodymyra Nikitenko i Nadii Froni, haftu Anżeliki Rudnytskiej, a także uczniów Dziecięcej Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie pt. "EURO 2012 w malarstwie dzieci i młodzieży".

Organizatorem "Barw Ukrainy", imprezy odbywającej się pod patronatem Ambasady Ukrainy w Polsce, jest Urząd Miasta Rzeszowa i Estrada Rzeszowska.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
wiecej »