Według wstępnych ocen ekspertów gruzińskich w północnogruzińskim mieście Cageri odkryto kilka kości, które mogą być doczesnymi szczątkami św. Maksyma Wyznawcy – wielkiego teologa i filozofa bizantyńskiego z VI-VII w.
Na szczątki natrafiono podczas prac remontowych w klasztorze noszącym imię tego świętego.
Cageri jest miasteczkiem na północy kraju, położonym nad brzegiem jednego z dopływów głównej rzeki Gruzji – Rioni. Już w średniowieczu było ono stolicą biskupią, obecnie zaś mieści się tam rezydencja biskupa cagerskiego i lenteskiego.
Podczas prac remontowych na terenie klasztoru pw. św. Maksyma Wyznawcy, gdy rozebrano części ołtarza, znaleziono pod nimi m.in. czaszkę z narysowanym na niej krzyżem. Obecni na miejscu rzeczoznawcy wysunęli wówczas przypuszczenie, że może to być część głowy patrona klasztoru. Powoływali się przy tym na źródła historyczne, wedle których święty miał zostać pochowany właśnie w tym klasztorze. Ostateczną opinię na ten temat wyrażą specjaliści z uniwersytetów w Tbilisi i Suchumi.
Święty Maksym Wyznawca urodził się w 580 r. w Konstantynopolu a zmarł 13 sierpnia 662 r. w Kolchidzie (północna część dzisiejszej Gruzji). Był mnichem, jednym z najwybitniejszych teologów i filozofów swoich czasów w całym chrześcijaństwie. Zasłynął jako główny autor i obrońca dioteletyzmu – nauki o dwóch wolach w Chrystusie: boskiej i ludzkiej. Sprzeciwiał się tym samym polityce ówczesnych cesarzy bizantyńskich, którzy chcieli zjednoczyć Kościół wokół monoteletyzmu, czyli nauczania o jednej woli – boskiej – w Chrystusie. Za sprzeciw wobec woli cesarskiej skazano go na obcięcie prawej ręki i języka (niektóre źródła mówią też o obcięciu nosa), a następnie na wygnanie na Kaukaz, gdzie zmarł.
Czci go Kościół zarówno katolicki, który ogłosił go doktorem Kościoła i wspomina go w liturgii dzisiaj – 13 sierpnia, jak i prawosławny, w którym jest on wspominany dwukrotnie: 21 stycznia i 13 sierpnia. Warto jeszcze przypomnieć, że postaci tego świętego poświęcił swą katechezę 25 czerwca 2008 r. Benedykt XVI.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.