W ogrodach Ministerstwa Obrony Narodowej rozpoczęła się w sobotę w południe uroczystość związana z przypadającym w niedzielę świętem Wojska Polskiego. Szef MON Bogdan Klich odznaczy wyróżniających się żołnierzy i uhonoruje poległych.
Wręczone zostaną m.in. odznaczenia "Gwiazda Iraku" i "Gwiazda Afganistanu" oraz medale "Za Zasługi dla Obronności Kraju", a także odznaki honorowe "Kustosza Tradycji, Chwały, Sławy i Oręża Polskiego".
Główne uroczystości obchodów święta Wojska Polskiego odbędą się w niedzielę na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent Bronisław Komorowski symbolicznie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi, wręczone zostaną awanse generalskie, odbędzie się uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci; na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostaną wieńce.
15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.