Świat obchodzi Wniebowzięcie NMP

W Sri Lance na uroczystość do maryjnego sanktuarium Madhu przybyło ponad 450 tys. pielgrzymów. W największym maryjnym sanktuarium Wietnamu La Vang w trzydniowych uroczystościach wzięło udział ponad 55 tys. wiernych. Czterodniowy odpust w Winnikach koło Lwowa miał charakter ekumeniczny. Po polsku, ukraińsku i włosku modlili się tam łacinnicy, grekokatolicy i prawosławni. Kanadyjska Polonia pielgrzymowała pieszo do Narodowego Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland.

Sri Lanka

W Sri Lance ponad 450 tys. pielgrzymów przybyło na uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej do maryjnego sanktuarium Madhu. Już drugi rok z rzędu to miejsce było dostępne dla wiernych podczas głównego odpustu 15 sierpnia, po burzliwych latach wojny domowej, gdy zabudowania znajdowały się praktycznie na linii frontu. Tym razem uroczystość Wniebowzięcia kończyła katolickie obchody Krajowego Tygodnia Rodziny i właśnie temat rodziny jako nauczycielki wartości chrześcijańskich zdominował obchody w Madhu. Podczas odpustowej homilii arcybiskup Malcolm Ranjith przypomniał smutny los tamilskich rodzin na północy wyspy, które po wieloletniej wojnie domowej boleśnie odczuwają śmierć swoich bliskich oraz brak podstawowych do życia rzeczy. Zachęcił też katolickie rodziny do otwartości na przyjęcie poczętego życia.

Wietnam

Ponad 55 tys. wiernych wzięło udział w trzydniowych uroczystościach ku czci Matki Bożej w największym maryjnym sanktuarium Wietnamu La Vang. Pielgrzymom świętującym Wniebowzięcie towarzyszyło kilku biskupów oraz 120 kapłanów z całego kraju. Wietnam przeżywa obecnie rok jubileuszowy, ogłoszony właśnie w La Vang, a związany z 350-leciem ewangelizacji regionu oraz 50. rocznicą ustanowienia tam hierarchii katolickiej. Również w tym samym miejscu odbędzie się w styczniu jego uroczyste zakończenie.

Dzieje La Vang sięgają XVIII w., kiedy to podczas prześladowań religijnych miejsce to stało się schronieniem wyznawców Chrystusa. Pod rządami komunistów sanktuarium to uległo dewastacji; dopiero ostatnio wietnamskie władze zwróciły je Kościołowi i zezwoliły na odbudowę ze zniszczeń.

Ukraina

Ekumeniczny charakter miał czterodniowy odpust Wniebowzięcia w Winnikach koło Lwowa. Po polsku, ukraińsku i włosku modlili się tam łacinnicy, grekokatolicy i prawosławni. Odpust zainaugurował festiwal śpiewów duchowych oraz konkurs kulinarny miejscowych gospodyń. Zwieńczeniem uroczystości była Msza i procesja eucharystyczna, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały. „Wniebowzięta Matka Boża pokazuje nam, że nasze miejsce jest w niebie. I tam wypełni się nasze życie” – powiedział w homilii. Podkreślił, że „Ona już przeszła ten czas do zbawienia i jako pierwszy człowiek jest już z ciałem i duszą tam, gdzie kiedyś dopiero po Zmartwychwstaniu będziemy także my”. Odpust w Winnikach przeżywa obecnie swoje odrodzenie – zauważa ks. Leon Salamon, proboszcz tamtejszej parafii rzymskokatolickiej.

„Bardzo cieszymy się, że tutaj zgromadziło się tak wielu ludzi” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Salamon. Dodał, że z wielką radością od lat podejmują działania, aby odrodzić dawne tradycje miejscowe. „Chcemy, żeby współczesne pokolenie o tym pamiętało i naśladowało swoich pobożnych przodków. Matka Boża jest dla wszystkich i jednoczy nas wokół swego Syna Jezusa Chrystusa” – dodał proboszcz z Winnik.

Według kronik, w 1736 r. znajdujący się w kościele w Winnikach obraz Najświętszej Panny Maryi Częstochowski płakał krwawymi łzami. Gdy komuniści zamknęli kościół, obraz został przeniesiony do greckokatolickiej cerkwi, gdzie znajduje się po dziś dzień. Mieszkańcy miasteczka podkreślają, że od zawsze było ono wielonarodowe i wielowyznaniowe, a tradycja dobrych relacji międzyreligijnych trwa do dziś.

Kanada

Tydzień pieszo pielgrzymowała kanadyjska Polonia do Narodowego Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland. Szlak pątniczy zakończył odpust Wniebowzięcia, w którym uczestniczył przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą.

W ciągu sześciu dni pielgrzymi pokonali trasę 130 km, idąc zarówno wiejskimi drogami wśród pól, jak i leśnymi szlakami w mało zamieszkanych terenach. Na trasę 28. Pieszej Pielgrzymki do Narodowego Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland, wyruszyli pątnicy z polonijnych parafii z południowej części prowincji Ontario.

Tegoroczna pielgrzymka zgromadziła ponad 600 osób, które w niedzielę uczestniczyły wraz z siedmioma tysiącami wiernych w obchodach odpustowych Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy przewodniczył bp Wojciech Polak. W homilii powiedział m.in.: „Zatrzymujemy się dzisiaj nad tą tajemnicą życia Najświętszej Maryi Panny, dostrzegając, że w ten sposób Bóg nie tylko wejrzał na uniżenie swojej służebnicy, ale sprawił, że możemy dzisiaj prawdziwie nazywać ją błogosławioną w chwale nieba, my ludzie będący pielgrzymami w drodze ku wieczności. To, że jesteśmy pielgrzymami przypomina nam co roku nasze pielgrzymowanie na Jej święto”.

Polonia kanadyjska już po raz 54. obchodziła uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Midland.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
14°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
wiecej »