Były wieloletni dyrektor Departamentu Sprawiedliwych w instytucie Yad Vashem dr Mordecai Paldiel przyznał, że decyzja, by nie pozwolić prezydentowi Andrzejowi Dudzie na przemówienie podczas obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz nie ma dla niego sensu i jej nie rozumie.
"Auschwitz był niemieckim obozem koncentracyjnym na terenie Polski. Były w nim tysiące polskich obywateli, żydowskiego pochodzenia i innych. Zaproszenie prezydenta Polski do Yad Vashem i niepozwolenie na wystąpienie, a jednocześnie zaproszenie księcia Karola, by przemawiał, nie ma dla mnie sensu" - powiedział w rozmowie z PAP dr Paldiel. "Osobiście - nie znając wszystkich faktów - sądzę, że (prezydent Duda) powinien mieć możliwość przemówienia" - dodał.
"Nie chcę nikogo oskarżać, ale nie wiem, o co tu chodzi. Dlaczego prezydent Duda nie mógłby zająć pięciu czy kilku minut? Żeby nie urazić Putina? Książę Karol może przemawiać, a prezydent Polski - nie. Nie wiem, co powiedzieć" - dodał.
Paldiel wyraził opinię, że sprawa może negatywnie odbić się na relacjach polsko-izraelskich. "Premier Netanjahu chce dobrych relacji z Polską, ponieważ (Polska) nie jest jednym z tych antyizraelskich państw i szczególnie na forum ONZ wspiera Izrael. Nie wiem, kto podjął taką decyzję, czy był to Kantor, ale osobiście nie sądzę, by Netanjahu był z niej zadowolony" - uważa Paldiel.
W Światowym Forum Holokaustu, które w czwartek odbędzie się w Jerozolimie, weźmie udział około 30 głów państw. Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że w związku z tym, iż nie został zaproszony do zabrania głosu podczas wydarzenia, nie weźmie w nim udziału. Polska obawia się sytuacji, gdy nie będzie mogła odpowiedzieć na manipulacje faktami historycznymi przez prezydenta Rosji Władimira Putina, który pod koniec grudnia oskarżył rząd II Rzeczypospolitej o współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej. Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie jest rosyjsko-izraelski oligarcha Mosze Kantor.
Urodzony w Belgii w żydowskiej rodzinie wywodzącej się spod Krakowa, Paldiel był w latach 1984-2007 dyrektorem Departamentu Sprawiedliwych w instytucie Yad Vashem. Obecnie Paldiel jest wykładowcą na dwóch nowojorskich uczelniach - Yeshiva University i Queens College.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.