GIS wydał zalecenia dla osób wracających z Azji Południowo-Wschodniej

Główny Inspektor Sanitarny wydał w niedzielę zalecenia dla osób wracających z regionu Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jest najwięcej przypadków nowego śmiertelnych koronawirusa, którego źródło nadal nie jest znane.

"W ostatnich tygodniach w Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, Tajwan) wystąpiły zachorowania z objawami wysokiej temperatury, tzn. powyżej 38 st., kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem" - czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dlatego GIS zaleca wszystkim, którzy wracają z tego obszaru, aby zgłosili się do szpitala, jeśli zaobserwują u siebie powyższe objawy.

Do tej pory w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa (wirusa 2019-nCoV), ale Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w nocy z soboty na niedzielę, że grupa studentów, którzy przez Dubaj przylecieli do Warszawy z Chin (przebywali na wymianie studenckiej w Wuhan) została skierowana na obserwację w specjalistycznym szpitalu.

GIS poinformował również, że "w porozumieniu z innymi służbami, w tym strażą graniczną i służbami lotniskowymi prowadzi bieżący monitoring osób przekraczających granicę Polski". Osoby, które wracają z Chin i innych krajów Azji, poddawane są bieżącej weryfikacji pod kątem stanu zdrowia, wypełniają dokumenty i podają dane umożliwiające kontakt z nimi w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 stycznia 2020 r. odnotowano 2026 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 56 śmiertelnych. 1988 zachorowań odnotowano w Chinach, 38 przypadków w innych krajach. 16 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego. We Francji potwierdzono trzy przypadki, dwa w USA i jeden w Kanadzie.

Potwierdzono, że wirus 2019-nCoV przechodzi z człowieka na człowieka, ale informacje na temat wirusa są niewystarczające. "Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń" - przekazał GIS.

Urząd wydał ponadto zalecenia dla osób podróżujących po Chinach. Należy tam bezwzględne unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, a w szczególności tych z objawami ze strony układu oddechowego. Nie należy także odwiedzać targowisk lub innych miejsc, gdzie są żywe lub martwe zwierzęta i ptaki. Trzeba również ściśle przestrzegać zasad higieny rąk, czyli myć je często czystą wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, ZDROWIE

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
11°C Czwartek
rano
17°C Czwartek
dzień
18°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
wiecej »