Zatrzymany sprawca dewastacji krzyża na Trzech Lipkach i kapliczki na Przełęczy u Panienki

Policjanci zatrzymali 40-letniego mieszkańca Bielska-Białej, podejrzanego o profanacje dwóch miejsc kultu religijnego w piątek 31 stycznia i sobotę 1 lutego.

Jak informują bielscy policjanci, zatrzymano 40-letniego mieszkańca Bielska-Białej, podejrzanego o profanacje dwóch miejsc kultu religijnego. W piątek 31 stycznia zniszczono 136-letnią kapliczkę na Przełęczy u Panienki, na Szlaku Papieskim, a w sobotę 1 lutego została oblana czerwoną farbą tablica pod Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach w Starym Bielsku.

Policjanci informują, że zgłoszenie o zdewastowanej kapliczce Matki Bożej odebrał dyżurny kobiernickiego komisariatu w piątek. Kapliczka to miejsce dobrze znane turystom i pielgrzymom zmierzającym Szlakiem Papieskim pod okazały krzyż na Hrobaczej Łące.

Na miejsce natychmiast zostali wysłani policjanci, którzy potwierdzili zgłoszenie. Wandal uszkodził kapliczkę, rozbijając obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz ozdobną oprawę kapliczki składającej się m.in. z różańca. Uszkodził także krzyż z figurą Chrystusa, zniszczył obrazek z wizerunkiem św. Jana Pawła znajdujący się na drzewie obok kapliczki; zdewastował ławeczki.

Kryminalni z komisariatu w Kobiernicach wykonali zdjęcia miejsca zdarzenia i rozpoczęli poszukiwania chuligana.

Zniszczona tablica pod Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach.   Policja Bielsko-Biała Zniszczona tablica pod Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach.

W sobotę bielscy policjanci otrzymali wiadomość o kolejnej profanacji miejsca kultu religijnego. Tym razem na bielskim wzgórzu Trzy Lipki wandal oblał farbą kamienną podstawę Krzyża Trzeciego Tysiąclecia i wmurowaną tam tablicę upamiętniająca słowa Jana Pawła II.

Poszukiwaniem wandala zajęli się kryminalni i dzielnicowi z trzeciego komisariatu w Bielsku-Białej.

W niedzielę tuż przed 18.00, dzięki informacjom uzyskanym przez stróżów prawa, udało się wytypować osobę podejrzewaną o profanację krzyża na Trzech Lipkach. Policjanci zatrzymali zaskoczonego 40-latka. Śledczy ustalili, że odpowiada on za zbezczeszczenie nie tylko Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, ale także kapliczki w Kozach.

Teraz policjanci ustalają przyczyny i okoliczności zaistniałych zdarzeń oraz motyw, jakim kierował się podejrzewany o to bielszczanin. Wandal może trafić za kratki nawet na 2 lata. O jego dalszym losie zdecyduje niebawem prokurator.

Zniszczoną kapliczkę na Przełęczy u Panienki ufundował w 1884 roku nadleśniczy dóbr Kozy, Juliusz Beinlich - miało to być jego wotum za ocalenie życia przed wilkami. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej znajdujący się w kapliczce został ufundowany w 1933 roku przez Julię i Jerzego Giernlów z Krakowa, związanych rodzinnie z Kozami.

Pod Krzyżem  Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach, co roku 14 września na Mszy św. spotykają się bielszczanie razem z władzami samorządowymi, modląc się o Boże błogosławieństwo dla miasta. W zeszłym roku spotkali się tu już po raz 18. - pisaliśmy o tym wydarzeniu TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
28°C Wtorek
wieczór
23°C Środa
noc
17°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
wiecej »