Multimedialna wystawa "Chopin.mp3"

"Chopin.mp3" to tytuł wystawy, którą we wtorek otwarto w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Ekspozycja jest multimedialną opowieścią o życiu i twórczości kompozytora, przygotowaną w ramach obchodów Roku Chopinowskiego.

"To wystawa niezwykła. Mamy nadzieję, że jej nowoczesna aranżacja, wykorzystanie multimediów, zainteresuje publiczność, zwłaszcza młodych, dla których multimedia są dziś po prostu trendy" - powiedział podczas wernisażu dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj.

Głównymi elementami wystawy "Chopin.mp3" są: sfera biograficzna, ukazująca życie Fryderyka Chopina, miejsca z nim związane, jego rodzinę i przyjaciół; oraz laboratorium muzyczne, prezentujące na ekranach LCD analizy, opinie i komentarze współczesnych muzyków, grających utwory kompozytora.

Dopełnieniem ekspozycji jest część interpretująca obrazem cztery utwory Fryderyka Chopina: Berceuse (Kołysanka) - prezentacja w formie animacji 2D, Polonez As-dur op. 53 - miniteledysk z gestami dłoni, Etiuda c-moll op.10 nr 12 (Rewolucyjna) - miniteledysk z fortepianem, Mazurek a-moll op. 17 nr 4 - filmowy pejzaż polski.

"Wystawa pokazuje, w jaki sposób różne środki aranżacji, tak odbiegające przecież od sposobu ekspresji Fryderyka Chopina, mogą przekazywać konkretne treści związane z jego życiem i twórczością. Jest to też próba interpretacji jego dzieł współcześnie" - powiedział Krzysztof Lang z pracowni projektowej Promuzeum, która przygotowała multimedialną część ekspozycji.

W ramach wystawy "Chopin.mp3" zainaugurowano konkurs plastyczny dla młodzieży do lat 19 "Chopin.art". Do konkursu można zgłaszać malarstwo, rzeźbę, grafikę, instalacje, a także działania performatywne jak spektakle i happeningi oraz filmy - etiudy i video-art.

Wystawa "Chopin.mp3" w płockim Muzeum Mazowieckim i konkurs "Chopin.art" potrwają do 30 września. Ekspozycję, której organizację sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa mazowieckiego, można zwiedzać bezpłatnie.

W październiku wystawa "Chopin.mp3" prezentowana będzie w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Wtedy też otwarta zostanie tam wystawa prac plastycznych nadesłanych na konkurs "Chopin.art".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
22°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
29°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »