Netanjahu o trzech zasadach

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w niedzielę, że przed rozpoczęciem w czwartek negocjacji pokojowych w Waszyngtonie musi być zgoda co do trzech zasad, w tym uznanie przez Palestyńczyków Izraela jako państwa żydowskiego.

"Mamy zamiar w sposób poważny i odpowiedzialny uczynić postępy w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego (...) opartego na trzech zasadach" - powiedział izraelski premier na cotygodniowym posiedzeniu rządu, podczas którego przypomniał o tych zasadach.

"Przede wszystkim konieczne jest uznanie Izraela jako państwa żydowskiego oraz, żeby porozumienie oznaczało zakończenie konfliktu" bliskowschodniego - podkreślił Netanjahu.

Dodał, że "potrzebne są konkretne uzgodnienia w dziedzinie bezpieczeństwa, które zagwarantują, że w Judei i Samarii (nazwa biblijna ziem na Zachodnim Brzegu Jordanu) nie wydarzy się to, co stało się w Libanie i Strefie Gazy po wycofaniu się Izraelczyków". Premier Izraela odwołał się tu do antyizraelskich ataków z wyżej wymienionych terytoriów.

Netanjahu ocenił, że uznanie państwa Izrael przez Palestyńczyków pozwoliłoby wykluczyć "dodatkowe żądania". Nawiązał tu najwyraźniej do palestyńskich roszczeń w sprawie "prawa powrotu" 700 tysięcy palestyńskich uchodźców z 1948 roku.

W 1948 roku kraje arabskie zaatakowały Izrael po przedstawieniu oenzetowskiego planu podziału brytyjskiego mandatu Palestyny pomiędzy Żydów i Arabów. Wojnę wygrały siły izraelskie, zajmując terytorium większe od przyznanego przez ONZ. Tereny, na których miało powstać państwo palestyńskie, włączyły do swoich terytoriów Egipt i Jordania. Szacuje się, że z terytorium Izraela uciekło lub zostało wówczas wypędzonych 700 tys. Palestyńczyków.

Premier Izraela wyraził przekonanie, że "można uczynić postęp w kierunku porozumienia, które przyniesie stabilizację i bezpieczeństwo obu narodom, a także stabilizację w regionie, jeśli Palestyńczycy przystąpią do zbliżających się negocjacji tak samo poważnie jak Izraelczycy".

"Jestem świadom trudności i ich nie umniejszam (...), lecz fundamentalną sprawą jest to, czy strona palestyńska jest gotowa uczynić postępy w celu osiągnięcia pokoju, który na pokolenia ureguluje (izraelsko-palestyński) konflikt" - powiedział izraelski premier.

2 września w Waszyngtonie Netanjahu i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas mają wznowić bezpośrednie negocjacje pokojowe, zerwane w 2008 roku przez stronę palestyńską w proteście przeciwko izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
33°C Piątek
dzień
34°C Piątek
wieczór
29°C Sobota
noc
18°C Sobota
rano
wiecej »