Merkel pyta o wolność prasy na Ukrainie

Niemiecki rząd ma "kilka pytań" na temat problemów z przestrzeganiem wolności prasy na Ukrainie - oświadczyła w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z przebywającym w Berlinie ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

"Z jednej strony dobrze, że procesy decyzyjne na Ukrainie mają obecnie solidną podstawę, ale z drugiej strony mamy kilka pytań odnośnie do procesów demokratycznych, szczególnie o wolność prasy i słowa. Otwarcie dyskutowaliśmy na ten temat" - powiedziała Merkel na konferencji prasowej.

Janukowycz przyznał, że kwestia wolności mediów jest bardzo delikatna, ale - jak zapewniał - on sam jest "najbardziej zainteresowany postępem procesu demokratyzacji na Ukrainie".

Jego zdaniem przykładem tych postępów jest przyjęta w poniedziałek przez Radę Najwyższą Ukrainy nowelizacja krytykowanej ustawy o wyborach samorządowych. Znosi ona przepis, który nie dopuszczał do udziału w wyborach lokalnych partii zarejestrowanych krócej niż rok przed głosowaniem.

Zdaniem Janukowycza w międzynarodowych rankingach dotyczących przestrzegania wolności mediów Ukraina nie wypada źle wśród państw postsowieckich.

W minionych tygodniach część ukraińskich mediów, a także organizacje Reporterzy bez Granic i Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) alarmowały, że na Ukrainie są przypadki cenzury w mediach. Z kolei kilka dni temu korespondent niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Konrad Schuller twierdził, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przesłuchuje osoby, które kontaktowały się z zagranicznymi dziennikarzami.

Krytyczne komentarze w Niemczech wywołało również zatrzymanie na podkijowskim lotnisku niemieckiego politologa Nico Langego, szefa ukraińskiego biura niemieckiej fundacji im. Konrada Adenauera. W czerwcu był on przez kilka godzin przetrzymywany przez ukraińskie służby, które odmawiały mu wjazdu na Ukrainę.

"W przyszłości będziemy otwarcie i szczerze rozmawiać o problemach z wolnością słowa" - zapowiedziała w poniedziałek Merkel.

Jak poinformowała, na jesień planowane jest ukraińsko-niemieckie forum gospodarcze, poświęcone przede wszystkim sprawie przejrzystości i bezpieczeństwa prawnego dla inwestorów, a także walki z korupcją. Odbędzie się także wspólne forum dotyczące gospodarki surowcowej. Zostanie tam poruszony temat udziału Niemiec w restrukturyzacji i modernizacji ukraińskiej infrastruktury przesyłu gazu.

Janukowycz zapewnił, że Ukraina chce wywiązać się ze swych zobowiązań dotyczących stabilności dostaw gazu do Europy Zachodniej. "Chcemy być wiarygodnym partnerem zarówno dla dostawcy gazu -Rosji - jak i dla odbiorców surowca w Europie Zachodniej" - zapewnił ukraiński prezydent.

"Czas niepewności dobiegł końca. Wdrożymy to, co obiecujemy" - dodał.

Dodał też, że celem Kijowa pozostaje integracja z Unią Europejską, a w krótszej perspektywie - podpisanie umowy stowarzyszeniowej. Zdaniem Merkel Ukraina może odegrać pozytywną rolę w staraniach o poprawę relacji pomiędzy UE a Rosją.

W poniedziałek w Berlinie Janukowycz spotka się z też z prezydentem RFN Christanem Wulffem i przedstawicielami niemieckiej gospodarki oraz wygłosi wykład na temat nowego partnerstwa Ukrainy z UE.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
wiecej »