Była to bardzo merytoryczna dyskusja bez krytyki wobec rządzących; padło wiele ważnych propozycji, także ze strony opozycji - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu RBN. Rząd otrzymał od opozycji zielone światło, by podejmować zdecydowane działania w walce z koronawirusem - dodał.
Tematem zwołanego przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego było współdziałanie i zapobieganie koronawirusowi. W spotkaniu uczestniczyli też premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, ministrowie: zdrowia - Łukasz Szumowski, spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Kamiński, edukacji - Dariusz Piontkowski, spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, obrony - Mariusz Błaszczak. Obecny był też Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
W posiedzeniu RBN wzięli też udział przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych: szef klubu PiS Ryszard Terlecki, przewodniczący PO i szef klubu KO Borys Budka, lider PSL i przewodniczący klubu KP PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiciel Lewicy, lider Wiosny Robert Biedroń oraz przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza.
Prezydent Duda wyraził wdzięczność wszystkim uczestnikom spotkania za udział w nim oraz za wszystkie wypowiedzi. "Jestem zbudowany tym, że spotkanie było bardzo merytoryczne, bardzo rzeczowa dyskusja" - mówił. Jak relacjonował podczas posiedzenia RBN, premier oraz ministrowie przedstawili bardzo szczegółową informację a w dyskusji zabierali głos wszyscy uczestnicy spotkania.
Jak podkreślił "było wiele ważnych propozycji, które zostały przedstawione także przez stronę opozycyjną". "Chcę bardzo mocno podkreślić: była to bardzo merytoryczna dyskusja bez krytyki wobec rządzących. To znaczy, to co do tej pory zostało zrobione przez rząd, przez inspekcję sanitarną zostało dobrze ocenione. Cieszę się z tego, bo uważam, że zarówno rząd, jak i inspekcja zasługują na takie oceny, podobnie jak i służby - policja, straż graniczna, straż pożarna" - dodał prezydent.
Według niego było to bardzo merytoryczne spotkanie, bardzo dobra dyskusja. "Można śmiało mówić o wspólnym działaniu, doskonałym zrozumieniu problemu. Wypowiedzi przedstawicieli wszystkich stron sceny politycznej były jednoznaczne, że należy podejmować działania zdecydowane; takie, które faktycznie w radykalny nawet sposób będą prowadziły do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa" - powiedział.
"Rząd otrzymał, od najważniejszych przedstawicieli pozycji, jak gdyby zielone światło do tego, żeby takie działania podejmować. Rozumiem, że w związku z tym działania rządu, o których tutaj mówiliśmy, gdyby były wdrażane, nie będą ze strony opozycyjnej krytykowane" - dodał Andrzej Duda.
Jak mówił, "jest dobre współdziałanie (...) w świecie polityki dzisiaj". "Bardzo proszę o takie dobre współdziałanie na wszystkich poziomach funkcjonowania naszego państwa, także na poziomie lokalnym czy regionalnym, bez jakichkolwiek podziałów na stronnictwa polityczne. To jest bardzo ważna sprawa dla nas wszystkich, dla naszych rodaków, to kwestia zdrowia, życia. Bardzo proszę, by wznieść się ponad wszelkie podziały i dobrze współpracować dla dobra naszych współobywateli" - apelował prezydent.
Podkreślił, że jest bardzo zadowolony z tego, że spotkanie odbyło się w merytorycznej atmosferze. "Jeżeli mówimy, że nasza wspólnota istnieje, to w takich sytuacjach, jak widać, ona istnieje zawsze. Nie oglądamy się wtedy na kwestie ideologiczne tylko razem współdziałamy" - podkreślił Duda. Nie wykluczył też kolejnych posiedzeń RBN.
"Przedstawiciele opozycji mówili, że są takimi spotkaniami zainteresowani. Na pewno będę chciał, żeby takie spotkania odbywały się wtedy, gdy faktycznie będą do przekazania jakieś szczególnie ważne informacje, bo to istotne forum, na którym może to nastąpić" - powiedział.
Andrzej Duda zapewnił, że rząd podejmuje wszelkie działania w danym momencie i "w odpowiedniej skali", żeby chronić zdrowie i życie obywateli. "To jest w tej chwili sprawa absolutnie fundamentalna" - podkreślił. Zapewnił, że "są przygotowane ku temu środki i są realizowane działania w sposób zaplanowany".
"Niejednokrotnie wyprzedziliśmy w naszych działaniach inne, przede wszystkim kraje Europy Zachodniej. Działaliśmy dużo skuteczniej, nie popełniliśmy błędów, które popełniono gdzie indziej, bo już obserwowaliśmy (skutki) i na bieżąco przede wszystkim inspekcja sanitarna korygowała działania, by nie popełnić błędów" - podkreślił Andrzej Duda.
Według prezydenta, "jak do tej pory sytuacja nie wygląda źle biorąc pod uwagę, że jesteśmy 38-milionowym społeczeństwem". "Zachorowań procentowo jest bardzo niewiele, ale musimy się z tym liczyć, że będzie następowało rozszerzanie się wirusa" - zaznaczył Duda. Prosił o zachowanie wszystkich środków ostrożności i stosowanie zasad higieny. "Apeluję o to, żeby zachować szczególne środki ostrożności; apeluję o to, aby starać się unikać jakichkolwiek zgromadzeń" - mówił prezydent.
"Ja na razie na pewno nie będę prowadził zgromadzeń wyborczych, o to też poprosiłem innych kandydatów" - zapowiedział Duda.
Przypomniał, że rząd wprowadza ograniczenia imprez masowych. "Ale proszę też pamiętać, że impreza masowa to na stadionie czy na otwartym powietrzu ponad tysiąc osób, natomiast w zamkniętym pomieszczeniu, hali czy w sali to jest powyżej 500 osób, więc to też są bardzo duże zgromadzenia. Proszę, żeby w każdym przypadku dwa razy się zastanowić zanim ktoś zorganizuje kilkusetosobowe spotkanie" - powiedział prezydent.
Jak zaznaczył, "jest dziś pod dużym znaki zapytania, w jaki sposób kwestia rozprzestrzeniania się koronawirusa będzie się rozwijała". "Oczywiście jest to cały czas bardzo wnikliwie monitorowane, ale proszę, żebyśmy wszyscy zwracali na to uwagę i by nie podejmować pochopnych decyzji, które mogłyby sprowadzić niebezpieczeństwo na obywateli" - powiedział.
Potwierdził, że temat daty wyborów prezydenckich - które zarządzono na 10 maja - został podjęty na posiedzeniu RBN. "Na razie nie widzimy żadnych podstaw do tego, aby mówić o jakimkolwiek zagrożeniu dla wyborów, ale oczywiście cały czas monitorujemy sytuację i będziemy robili tak, aby w jak największym stopniu zabezpieczyć zdrowie Polaków" - powiedział prezydent.
Podkreślił również, że szczególnie uważać powinni seniorzy. "Z tego, jak do tej pory pokazuje rozwój koronawirusa, to oni są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia" - zaznaczył.
Wtorkowe posiedzenie RBN było drugim zwołanym w czasie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy; ostatnie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego miało miejsce w czerwcu 2016 r. i było poświęcone szczytowi NATO w Warszawie.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował we wtorek o trzech nowych przypadkach koronawirusa w Polsce - jeden w Warszawie i dwa w Cieszynie. Łącznie potwierdzono 20 przypadków koronawirusa.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.
O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 poinformowano 4 marca. Osoby, u których wykryto koronawirusa przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.