Nagroda „Ubi Caritas” jest nagrodą dyrektora Caritas Polska, przyznawaną od 2003 roku za szczególne wysiłki i osiągnięcia na polu charytatywnym we współpracy z Caritas Polska oraz za rozpowszechnianie jej przesłania. Nagroda przyznawana jest raz do roku, w następujących kategoriach: „Darczyńca Caritas”, „Współpraca z Caritas” oraz „Świadectwo Caritas”.
Kapituła Nagrody „Ubi Caritas”, obradująca 8 września 2010 r. pod przewodnictwem p. Iwony Schymalli, dziennikarki TVP, postanowiła przyznać statuetkę św. Faustyny Kowalskiej:
Kategoria „Świadectwo”: dr Teresa Rodkiewicz
– pani doktor pracuje jako wolontariusz w Poradni Lekarskiej dla bezdomnych od 1998 r. i od początku istnienia jest jej kierownikiem. Leczy bezdomnych i najuboższych mieszkańców Olsztyna i okolic, nikomu nie odmawiając pomocy. Pracuje całkowicie nieodpłatnie. Podczas nieobecności drugiej lekarki, zastępuje ją troszcząc się, aby bezdomni nie zostali bez pomocy. Okazuje bezdomnym wiele serca i życzliwości. Pracuje z wielkim zaangażowaniem i oddaniem. Zajmuje się dystrybucją i segregowaniem darmowych leków troszcząc się, aby nic się nie zmarnowało. Stanowi wzór lekarza. Wyjeżdżając na Białoruś, zabiera ze sobą leki dla najuboższych. Podejmuje się, z bardzo dobrym rezultatem, leczenia trudnych przypadków oparzeń i zranień wśród bezdomnych. Jest świetnym diagnostykiem. Stara się być na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia i lekami najnowszej generacji.
Kategoria „Współpraca”: redaktor Barbara Gruszka-Zych - „Gość Niedzielny”
– w swoich reportażach zamieszczanych na łamach tygodnika „Gość Niedzielny” przedstawia osoby i działanie szeroko rozumianej miłości bliźniego. Często bohaterami jej tekstów są wolontariusze niosący pomoc potrzebującym, a także osoby dotknięte przez los i przełamujące swoje nieszczęście.
Kategoria „Współpraca”: „Echo Katolickie”, asystent kościelny ks. Andrzej Adamski
– Tygodnik już od kilku lat czynnie angażuje się w promocję dzieł charytatywnych oraz promuje akcje ogólnopolskie i diecezjalne Caritas. Na łamach „Echa” systematycznie ukazują się artykuły i wywiady promujące ideę Caritas. Redakcja włącza się także w akcje charytatywne organizowane przez siedlecką Caritas.
Kategoria „Darczyńca”: Małgorzata i Grzegorz Łuczak
– od 2002 r. udzielając regularnie wsparcia finansowego, włączają się w pracę Caritas Diecezji Sandomierskiej. Są długoletnimi darczyńcami. Przekazują żywność, odzież, książki oraz zabawki dla dzieci. Regularnie wpłacają pieniądze na pomoc dla chorych i dzieci z terenów wiejskich. Dofinansowują kolonie letnie. Pomagają dzieciom z miejscowości Kobylany. Aktywnie włączają się w promocję 1% podatku dochodowego dla Caritas. W prowadzonym przez nich pensjonacie organizują wystawy prac podopiecznych WTZ-ów. Oprócz Caritas państwo Łuczakowie wspierają również inne organizacje charytatywne i stowarzyszenia osób niepełnosprawnych.
Nagroda specjalna w kategorii „Świadectwo”: Maria Daniel-Nyrka
- od 1995 opiekunka pierwszego w Polsce Szkolnego Koła Caritas. Zaangażowała się w akcję pomocy dzieciom na Wschodzie. 8 września 1995 r. zorganizowała wokół siebie grupę wolontariuszy, która nadal działa. Aktywnie uczestniczy w życiu SKC, pomaga w organizowaniu dorocznej olimpiady dla niepełnosprawnych oraz w akcjach ogólnopolskich Caritas. Angażuje się w kwestowanie nie tylko na rzecz Caritas, ale i Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Pomaga chorym w hospicjum. Zorganizowała koncert na rzecz studenta, który stracił wzrok. Pomaga dzieciom na Ukrainie. Opiekuje się również dziećmi w świetlicy socjoterapeutycznej.
***
W skład kapituły nagrody wchodzą „Ubi Caritas”: abp Kazimierz Nycz, bp Stanisław Budzik, p. Iwona Schymalla (dziennikarka TVP), ks. prof. Henryk Skorowski (rektor UKSW), ks. Dariusz Marczak (dyrektor CW-P), o. Rafał Sztejka (dyrektor Redakcji Programów Katolickich TVP), s. Danuta Wróbel (przełożona Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny).
Statuetki i wszystkie wyróżnienia zostaną wręczone 2 października 2010 r. podczas uroczystej gali „Ubi Caritas”, która odbędzie się w gmachu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przy ul. Wóycickiego w Warszawie.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.