Co najmniej 20 osób zostało rannych w niedzielę w starciach między indyjskimi siłami bezpieczeństwa a setkami separatystów sprzeciwiających się bezterminowemu wprowadzeniu godziny policyjnej w indyjskiej części Kaszmiru przez władze centralne w Delhi.
Godzinę policyjną wprowadzono po wielotysięcznych, sobotnich demonstracjach przeciwko władzom w Delhi.
Pięć osób zostało rannych w niedzielę na południu Kaszmiru, kiedy policja użyła gazów łzawiących, żeby rozpędzić tłum obrzucający kamieniami dom ministra edukacji w Kaszmirze, Peerzady Mohammada Syeda - podała agencja Reutera. "Syed był w czasie ataku w domu, lecz zdołał uciec bez szwanku" - poinformowała miejscowa policja.
Co najmniej 15 osób, w tym 8 policjantów, odniosło obrażenia w starciach sił rządowych z protestującymi w różnych rejonach Doliny Kaszmiru, zamieszkanej w większości przez muzułmanów.
Na północy demonstranci podpalili szkołę i obrzucali pojazd sił bezpieczeństwa pojemnikami z benzyną.
Indyjski rząd wysłał na miejsce kilkutysięczne siły bezpieczeństwa. Wprowadził też w niedzielę na czas nieokreślony godzinę policyjną w Śrinagarze, letniej stolicy Kaszmiru. Godzina policyjna została następnie rozszerzona na inne większe miasta w Dolinie Kaszmiru.
Od 1989 roku w części indyjskiej - stanie Dżammu i Kaszmir - trwa powstanie separatystów muzułmańskich, w którym według władz życie straciło ponad 47 tys. ludzi, a według obrońców praw człowieka - 70 tys. Indie utrzymują, że to Pakistan zbroi i szkoli kaszmirskich separatystów. Islamabad zaś twierdzi, że jedynie udziela moralnego wsparcia mieszkańcom Kaszmiru w "walce o wolność".
Od 1947 roku Indie i Pakistan prowadziły ze sobą trzy wojny, w tym dwie o sporny Kaszmir. Po raz czwarty omal nie doszło do otwartego konfliktu w 2002 roku. Cztery lata wcześniej oba kraje przeprowadziły próby z bronią jądrową.
Indyjsko-pakistańskie rozmowy pokojowe rozpoczęły się w 2004 roku, jednak zamachy terrorystyczne w Bombaju w 2008 roku spowodowały zamrożenie kontaktów. Według Indii, Pakistan zrobił zbyt mało, aby powstrzymać terrorystów prowadzących działania z jego terytorium.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.