Szumowski o ustawie ws. wyborów korespondencyjnych: jej odrzucenie może wywołać kryzys polityczny

Jeśli ustawa o wyborach korespondencyjnych zostanie odrzucona, to może nastąpić nawet kryzys polityczny, ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - zaznaczył w poniedziałek w Trójce Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Powtórzył też, że w obecnej sytuacji epidemicznej wybory tradycyjne nie powinny się odbyć.

Minister pytany o to, czy przedstawi swoją rekomendację dotyczącą wyborów prezydenckich w tradycyjnej formie z możliwością głosowania korespondencyjnego dla wybranych grup osób (powyżej 60 r.ż. i na kwarantannie), gdyby doszło do odrzucenia procedowanej w tej chwili w parlamencie ustawy o wyborach korespondencyjnych, powiedział, że w takim wypadku mogłoby dojść do kryzysu politycznego.

"Jak będzie odrzucona ustawa o wyborach korespondencyjnych, to zupełnie nie mam pojęcia, co będzie. To wiemy, że może nastąpić całkowity kryzys polityczny. Mam nadzieję, że to jest sytuacja, do której nie dojdzie, bo w czasie epidemii takie sytuacje kryzysowe w rządzie, obozie rządzącym są trudne nawet do wyobrażenia sobie" - odpowiedział.

Łukasz Szumowski powtórzył też, że jego zdaniem, wybory korespondencyjne są bezpieczniejsze od tych tradycyjnych. Podtrzymał również swoją rekomendację mówiącą o tym, że w przypadku, gdyby wybory korespondencyjne nie mogły się odbyć, to kadencja prezydenta powinna być przedłużona o dwa lata. "Tradycyjne wybory nie powinny odbywać się w obecnej sytuacji epidemicznej i wtedy rozwiązaniem, które jest bezpiecznym rozwiązaniem, jest w przesunięcie wyborów i wydłużenie kadencji prezydenta o dwa lata. Tutaj ja się podpisałem pod tym projektem. Uważam, że on jest naprawdę najrozsądniejszy w sytuacji, kiedy nie wiemy, jak ma wyglądać epidemia" - powiedział.

Zaznaczył też, że decyzje dotyczące kolejnych etapów odmrażania gospodarki nie mają nic wspólnego z wyborami prezydenckimi. Wyjaśnił, że klucz do łagodzenia kolejnych obostrzeń wprowadzonych przez rząd w związku z epidemią jest dwojaki.

"Jaka to jest część gospodarcza i jaki jest to procent PKB, jak dużo osób w tym sektorze pracuje. A z drugiej strony - jakie jest ryzyko epidemiczne. Bardzo często ludzie pytają o kosmetyczki, fryzjerów - dlaczego później, w trzecim etapie. Bo nie ma takiej metody technicznej, medycznej, jeśli ktoś pracuje blisko twarzy drugiej osoby i jest chory, żeby go nie zaraził. Żadna maseczka, osłona nie pomoże tutaj" - wytłumaczył.

Uchwalona przez Sejm 6 kwietnia specustawa autorstwa PiS dotycząca głosowania wyłącznie korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. obecnie jest w Senacie. Posiedzenie izby zostało zaplanowane na wtorek i środę. Następnie ustawa może wrócić do Sejmu, jeśli senatorowie zgłoszą poprawki lub wniosek o odrzucenie specustawy w całości.

Do odrzucenia ewentualnego sprzeciwu lub poprawek Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o jeden głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MZ, PAP, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • KRM
  04.05.2020 12:19
  Oto jak na naszych oczach wychodzi na jaw słabość systemu republikańskiego w stosunku do monarchii dziedzicznej. W krajach takich jak Zjednoczone Królestwo, Hiszpania, Niderlandy, Belgia, Dania, Norwegia, Szwecja, Luksemburg, Liechtenstein nikt nie zawraca sobie głowy jakimiś wyborami głowy państwa. Klasa próżniacza nie skacze sobie do oczu walcząc o miejsce przy korycie. W monarchiach od lat wiadomo kto będzie następną głową państwa i żaden chłystek nie uzurpuje sobie prawa do zajęcia miejsca na tronie.
  Vivat Rex!
  Vivat Dux!
 • TomaszLL
  04.05.2020 14:20
  Może zamiast pustą debatą o "wyborach" MZ wykazał jak moce przerobowe 25 tys. testów skoro wg oficjalnych informacji: " Ministerstwo Zdrowia @MZ_GOV_PL W ciągu doby wykonano ponad 7,8 tys. testów".
 • janek32
  04.05.2020 14:34
  Wychodzi słabość naszego narodu. Akceptujemy marionetki łamiące Konstytucję.
 • AFU
  04.05.2020 15:52
  AFU
  Nie wydaje mi się żeby tradycyjne wybory nie były możliwe do przeprowadzenia, wystarczy odpowiednia izolacja członków komisji od głosujących, choćby w formie okienek analogicznych jak pocztowe.Technicznie trochę mało czasu, ale na 23-go powinno dać radę. A może EU by się w końcu na coś przydała i zapewniła wypożyczany poszczególnym krajom "zestaw do głosowania" w postaci odpowiednich składanych mebli, okienek, osłon, osprzętu elektronicznego wspomagającego przeprowadzenie wyborów i liczenie głosów?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
12°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
wiecej »