Katowice: Przybywa świątyń

Prawie dwadzieścia kościołów powstaje aktualnie lub w najbliższym czasie rozpocznie się ich budowa na terenie archidiecezji katowickiej. 15 września br. wieczorem metropolita katowicki abp Damian Zimoń poświęcił nową świątynię pod wezwaniem Bożego Ciała w Zabrzu-Kończycach. Na tę uroczystość parafianie czekali ponad 90 lat.

Metropolita katowicki przypomniał, że w czasach PRL-u budowy nowych kościołów były bardzo trudne. Władze nie dawały pozwoleń na nowe świątynie, były problemy ze zdobyciem materiałów budowlanych. Podkreślił, że obecnie, dzięki odzyskanej wolności, budowanie kościołów w Polsce jest przede wszystkim łaską. „Niech Bóg będzie uwielbiony, że pozwolił waszemu pokoleniu zbudować tę świątynię” – powiedział w Zabrzu-Kończycach.

Odpowiadając na pytanie, po co budujemy nowe kościoły, abp Zimoń odwołał się do ewangelicznego sformułowania mówiącego o oddawaniu czci Bogu w Duchu i prawdzie. Wyjaśnił, że świątynie budujemy po to, żeby w nich Bóg mógł znajdować prawdziwych czcicieli. Człowiek natomiast, stęskniony Bożej miłości, potrzebuje zewnętrznych znaków, symboli, a także miejsc, w których w sposób szczególny może jej doświadczać w Eucharystii.

W ciągu dwudziestu pięciu lat posługi biskupiej abp Zimoń poświęcił około stu nowych kościołów. Aktualnie w archidiecezji budowanych jest lub planowanych prawie dwadzieścia nowych świątyń, m. in. w Tychach, Pszczynie, Wodzisławiu Śl., Rybniku, Żorach, Katowicach, Radlinie. Budowy nowych świątyń okazują się – jak na przykład na Osiedlu 1 Maja w Wodzisławiu Śl. – formą ożywienia życia społecznego i wsparcia mieszkańców miejscowości mocno dotkniętych kosztami trwających w Polsce przemian społeczno-gospodarczych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Sobota
  dzień
  7°C Sobota
  wieczór
  5°C Niedziela
  noc
  4°C Niedziela
  rano
  wiecej »