Prawie dwadzieścia kościołów powstaje aktualnie lub w najbliższym czasie rozpocznie się ich budowa na terenie archidiecezji katowickiej. 15 września br. wieczorem metropolita katowicki abp Damian Zimoń poświęcił nową świątynię pod wezwaniem Bożego Ciała w Zabrzu-Kończycach. Na tę uroczystość parafianie czekali ponad 90 lat.
Metropolita katowicki przypomniał, że w czasach PRL-u budowy nowych kościołów były bardzo trudne. Władze nie dawały pozwoleń na nowe świątynie, były problemy ze zdobyciem materiałów budowlanych. Podkreślił, że obecnie, dzięki odzyskanej wolności, budowanie kościołów w Polsce jest przede wszystkim łaską. „Niech Bóg będzie uwielbiony, że pozwolił waszemu pokoleniu zbudować tę świątynię” – powiedział w Zabrzu-Kończycach.
Odpowiadając na pytanie, po co budujemy nowe kościoły, abp Zimoń odwołał się do ewangelicznego sformułowania mówiącego o oddawaniu czci Bogu w Duchu i prawdzie. Wyjaśnił, że świątynie budujemy po to, żeby w nich Bóg mógł znajdować prawdziwych czcicieli. Człowiek natomiast, stęskniony Bożej miłości, potrzebuje zewnętrznych znaków, symboli, a także miejsc, w których w sposób szczególny może jej doświadczać w Eucharystii.
W ciągu dwudziestu pięciu lat posługi biskupiej abp Zimoń poświęcił około stu nowych kościołów. Aktualnie w archidiecezji budowanych jest lub planowanych prawie dwadzieścia nowych świątyń, m. in. w Tychach, Pszczynie, Wodzisławiu Śl., Rybniku, Żorach, Katowicach, Radlinie. Budowy nowych świątyń okazują się – jak na przykład na Osiedlu 1 Maja w Wodzisławiu Śl. – formą ożywienia życia społecznego i wsparcia mieszkańców miejscowości mocno dotkniętych kosztami trwających w Polsce przemian społeczno-gospodarczych.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.