Krzyż spod prezydenckiego pałacu przeniesiono do kaplicy. Uspokoi to czy zradykalizuje nastroje?
„Zdecydowaliśmy się to zrobić, ponieważ w pewnym sensie, można powiedzieć, że poczuliśmy, że jesteśmy już z tym problemem zupełnie sami" - powiedział podczas konferencji prasowej wyjaśniającej zniknięcie krzyża spod prezydenckiego pałacu szef kancelarii prezydenta, Jacek Michałowski.
Słuszna decyzja? Podstęp? Desperacja? Obłęd? Wydarzenie będzie zapewne przez różne środowiska różnie komentowane. Mnie w całej historii najbardziej urzekło - tak, urzekło – co innego. Pytany o szczegóły przebiegu wydarzenia Jacek Michałowski przyznał, że to on sam, osobiście, w asyście BOR-owców wziął krzyż sprzed prezydenckiego pałacu i przez dziedziniec przeniósł do kaplicy. Rzadko spotykana dziś odwaga.
Niezależnie od oceny intencji obrońców obecności krzyża pod prezydenckim pałacem faktem jest, że sytuacja stała się okazją do jego bezczeszczenia. W oczach wielu krzyż przestał być znakiem zbawienia i życia wiecznego oferowanego przez Chrystusa każdemu człowiekowi. Stał się rekwizytem w partyjnych przepychankach. Biskupi, zwłaszcza w kontekście niedawnego święta Podwyższenia Krzyża, coraz głośniej mówili o potrzebie ekspiacji, przeproszenia Boga za wszelkie zniewagi, jakich doznaje krzyż w naszej ojczyźnie. Niestety, po zajściach z 3 sierpnia, kiedy obrońcy krzyża uniemożliwili jego przeniesienie do kościoła św. Anny, nie było odważnego, który by w tej konkretnej sprawie zdecydował się na jakiś konkretny krok. Dziś wziął to na siebie prezydencki urzędnik.
Może nie o krzyż mu chodziło, ale spokój pod siedzibą prezydenta. Może jego działanie nie było eleganckie. Jak by nie było jest szansa, że w tym konkretnym miejscu krzyż nie będzie dalej znieważany.
aktualna ocena | 4,0 |
głosujących | 15 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.
Gdy najstarszy kardynał diakon mówił: "Ty jesteś Piotr", wszyscy mieliśmy ciarki.