Ojciec Adolfo Nicolás SJ, generał jezuitów w latach 2008-2016, zmarł 20 maja w Tokio - podali jezuici.pl. O. Nicolás miał 85 lat. Odszedł w 67. roku życia zakonnego i 54. roku kapłaństwa.
Pochodził z Hiszpanii. do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Aranjuez wstąpił w 1953 r. W latach 1958-1960 studiował filozofię na Uniwersytecie Alcalá w Madrycie. W 1960 r., jeszcze jako student, udał się na misje do Japonii. W Tokio studiował teologię i tam tez 1967 otrzymał święcenia prezbiteratu. Doktoryzował się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
Od roku 1971 był profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Sophia w Tokio. W latach 1978-1984 stał na czele East Asian Pastoral Institute w Manili na Filipinach. Od 1991 do 1993 roku był rektorem Kolegium Jezuitów w Tokio, a następnie w latach 1993-1999 pełnił urząd Prowincjała Prowincji Japońskiej. Był Sekretarzem Kongregacji Generalnej 34. (1995). Po złożeniu urzędu Prowincjała przez trzy lata pracował w ubogiej tokijskiej parafii wśród imigrantów. W latach 2004-2007 był moderatorem Jezuickiej Konferencji Azji Wschodniej i Oceanii, mieszkając na Filipinach - podają jezuici.pl. W [racypomagała mu znajomość języków: hiszpańskiego, japońskiego, angielskiego, francuskiego i włoskiego.
W latach 2008-2016 był przełożonym generalnym Towarzystwa Jezusowego. „Pan Bóg sobie ojca Adolfo upatrzył już wcześniej, a my to po prostu odkryliśmy” - mówił po wyborze jezuita znany z łamów "Gościa Niedzielnego" ks. prof. Dariusz Kowalczyk.
Po zakończeniu generalatu o. Adolfo Nicolás powrócił do Japonii.
Obecny generał jezuitów o. Arturo Sosa SJ w specjalnym liście nazwał go „mądrym, pokornym, wolnym człowiekiem; całkowicie i hojnie oddanym służbie”.
Leon XIV przyjął rano na audiencji Dyrektora Generalnego UNESCO, Khaleda Ahmeda Ali Ezza.
Pochodzą ze "złotych czasów". To cenny materiał do badań dla historyków.
"To pokaże, kto stał za Ukrainą i demokracją, a kto za Putinem i jego nikczemnym reżimem".