Delegaci Światowego Kongresu Narodu Czeczeńskiego wezwali ONZ o utworzenie Międzynarodowego Trybunału ds. Czeczenii, który miałby się zająć wyjaśnianiem zbrodni dokonanych na narodzie czeczeńskim. Chcą też, by Rada UE i PE zorganizowały międzynarodową konferencję nt. Czeczenii.
Efektem zakończonych w sobotę trzydniowych obrad kongresu, w czasie których dyskutowano m.in. o aktualnych problemach relacji między Federacją Rosyjską a Republiką Czeczeńską i innymi republikami na Kaukazie, jest rezolucja skierowana do instytucji międzynarodowych. "Proponujemy Radzie Ministrów Unii Europejskiej zorganizowanie razem z Parlamentem Europejskim światowej konferencji na temat Czeczeńskiej Republiki Iczkeria, na którą będą zaproszeni przedstawiciele władz Rosji, władz Czeczenii (Sił Oporu), OBWE i Rady Europy" - napisano w rezolucji.
Delegaci i uczestnicy kongresu potępili "przemoc w każdej formie i z każdej strony". Jak ocenili, "akty terrorystyczne są następstwem i kontynuacją wojny państwa rosyjskiego z narodem czeczeńskim". "Wybieramy zasadę odrzucenia przemocy i nalegamy na pokojowe rozwiązanie konfliktu. Dlatego nie osądzamy ludzi, a potępiamy ich akty przemocy, tworząc tym samym warunki dla otwartego dialogu" - czytamy w rezolucji.
Uczestnicy Kongresu wezwali też rząd Czeczeńskiej Republiki Iczkeria do "jednostronnego moratorium na działania wojenne i do przejścia na metody walki bez użycia broni, z przyjęciem czasowej międzynarodowej administracji w celu zaprzestania przemocy i demilitaryzacji Republiki Czeczeńskiej".
W rezolucji oceniono też, że instytucje międzynarodowe ponoszą odpowiedzialność za sytuację na Kaukazie poprzez "długie ignorowanie czeczeńskiej tragedii". Jak podkreślono, "nieingerencja międzynarodowej społeczności w uregulowanie stosunków pomiędzy państwem rosyjskim a narodem czeczeńskim prowadzi do wielkiej katastrofy humanitarnej i do niekontrolowanych procesów w regionie Kaukazu, co także stanowi przeszkodę we wprowadzeniu demokracji w samej Federacji Rosyjskiej".
Jak zaznaczono w rezolucji, "celem czeczeńskiego narodu jest budowa nowoczesnego państwa, utworzonego na zasadzie ogólnoludzkich wartości, na poszanowaniu praw człowieka, niezależnie od przynależności narodowej i wyznania i że ich równe i niezaprzeczalne prawa są fundamentem wolności, sprawiedliwości i pokoju".
Kongres wypracował też rekomendacje dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Rady Europy, Unii Europejskiej i "całej światowej społeczności". Wezwał m.in. ONZ - "biorąc pod uwagę rozmiar zniszczeń i wysoki stopień przemocy, porównywalny z ludobójstwem Żydów w czasach nazizmu w Niemczech" - do utworzenie Międzynarodowego Trybunału ds. Republiki Czeczenii "na podstawie propozycji Rudolfa Bindiga i Erica Jurgensa - przedstawicieli Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy".
Delegaci chcą też, by instytucje międzynarodowe wezwały władze Rosji do "natychmiastowego wstrzymania działań wojennych i rozpoczęcia rozmów z prawomocnymi władzami Republiki Czeczeńskiej, przy bezpośrednim udziale i patronacie międzynarodowych instytucji: ONZ, Rada Europy, Unia Europejska, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, OBWE".
Kongres wezwał też instytucje międzynarodowe, by zażądały od władz Rosji "swobodnego dostępu do terytorium Republiki Czeczeńskiej obserwatorów w celu przeprowadzenia międzynarodowego dochodzenia w sprawie masowych zabójstw i mogił, poszukiwania osób zaginionych bez wieści, a także przedstawicieli niezależnych mediów, organizacji medycznych i humanitarnych".
Zaapelowano ponadto do instytucji międzynarodowych, by zażądały od władz Rosji wypuszczenia wszystkich "jeńców-bojowników czeczeńskiego ruchu oporu, osądzonych w ramach sfabrykowanych spraw karnych i zaprzestania prześladowań ich krewnych i obrońców praw człowieka".
Uczestnicy Kongresu chcą też, by przyjęte zostało "prawo o udzieleniu azylu politycznego uchodźcom z Republiki Czeczenii", którzy powinni być traktowani jako uchodźcy wojenni i ofiary ludobójstwa. "ONZ, Rada Europy, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i Unia Europejska powinny zobowiązać państwa członkowskie do przyjmowania czeczeńskich uchodźców bez przeszkód +prawnych+ i znieść tzw. konwencję dublińską, stwarzającą czeczeńskim uchodźcom politycznym trudności nie do przezwyciężenia" - domaga się Światowy Kongres Narodu Czeczeńskiego.
Chce też, by instytucje międzynarodowe zażądały od Rosji wydania ciała prezydenta Czeczeńskiej Republiki Iczkeria Asłana Maschadowa, "aby pochować go zgodnie z tradycją narodu czeczeńskiego" oraz objęły "bezpośrednią kontrolą" "autentyczne" wybory do władz państwowych i lokalnych, które - zaznaczono - powinny zostać przeprowadzone w Czeczenii.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.