O swojej miłości i pamięci w modlitwie zapewnił Benedykt XVI mieszkańców Walii. Papież spotkał się z Walijczykami 18 września w rzymskokatolickiej katedrze westminsterskiej w Londynie, gdzie modlił się przed czczoną przez lud walijski figurą Matki Bożej.
Symboliczne spotkanie z Walijczykami odbyło się w katedralnej kaplicy św. Pawła. Zgromadziło się tam grupa walijskich katolików. Przywieźli ze sobą figurą Matki Bożej ze świecą. Czczona w sanktuarium w Cardigan statua Najświętszej Maryi Panny po lewej stronie trzyma Dzieciątko Jezus zaś w prawej ręce świecę jest symbolem walijskiego katolicyzmu.
Papież modlił się przed posągiem Matki Bożej i zapalił świecę przy figurze. Pobłogosławił też nową mozaikę patrona Walii, św. Dawida. Zawiera ona kamień z miejsca, gdzie zgodnie z przekazami, ziemia na której stał i nauczał tłumy Święty miała się unieść, aby wierni lepiej go słyszeli.
Słowo pozdrowienia wygłosił do Ojca Świętego biskup Wrexham, Edwin Regan. Jak przyznał, radość z papieskiej obecności przyćmiewa żal, że Benedykt XVI nie może znaleźć się w Walii z okazji swej pielgrzymki do Wielkiej Brytanii. „Ale żal, sam w sobie jest znakiem naszego szacunku dla Ciebie i Twojej posługi miłości w prawdzie, Caritas in Veritate” – powiedział bp Regan.
Hierarcha wyraził radość, że zapalona przez papieża świeca przy figurze Matki Bożej z Cardigan w symboliczny sposób dotrze do Walii. „To światło odbija się w nas wszystkich, którzy żyją otwarci na miłość Boga, ludzi, którzy są reprezentowani przez św. Dawida, patrona Walii. Błogosławiąc tę mozaikę św. Davida przypominasz nowoczesnej Walii, że nie możemy zapominać, iż chrześcijańskie wartości uformowały naród Walii w całej jego historii” – stwierdził bp Regan.
Benedykt XVI wyrażając żal, że nie mógł przybyć osobiście do Walii, zapewnił o „głębokiej miłości papieża do ludu walijskiego i o jego stałej bliskości, zarówno w modlitwie, jak i we wspólnocie Kościoła”.
Papież dodał, że błogosławiąc mozaikę św. Dawida, świętego patrona ludu walijskiego oraz zapalając świecę posągu Matki Bożej z Cardigan mógł w ten sposób uczcić walijski naród i jego prastare tradycje chrześcijańskie.
Ojciec Święty przypomniał, że św. Dawid był jednym z wielkich świętych VI wieku, złotego wieku świętych i misjonarzy na tych wyspach i był zatem założycielem kultury chrześcijańskiej, która legła u korzeni współczesnej Europy. „Niech przesłanie św. Dawida w całej swej prostocie i bogactwie nadal rozbrzmiewa w dzisiejszej Walii, przyciągając serca jej narodu do odnowionej miłości do Chrystusa i Jego Kościoła” – powiedział papież.
Benedykt XVI zwrócił też uwagę na maryjną pobożność Walijczyków, liczne miejsca w Walii, zwane „Llanfair” – Kościół Maryi. „Przygotowując się do zapalenia świecy, trzymanej przez Nią, modlę się, aby nadal wstawiała się u swego Syna za wszystkimi ludźmi Walii” – powiedział papież.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.