W programie trzeciego dnia wizyty Benedykta XVI znalazło się jeszcze spotkanie z chorymi i osobami starszymi w Domu św. Piotra w londyńskiej dzielnicy Vauxhall. Placówkę, istniejącą od początku XIX w., prowadzą Małe Siostry od Biednych, a przebywa w niej obecnie prawie 80 pensjonariuszy.
Pełny tekst papieskiego przemówienia do osób starszych
Benedykt XVI został przywitany przez dyrektorkę Domu dla osób starszych noszącego imię św. Piotra (St. Peter’s Residence), s. Marie Claire. Dziękowała ona Papieżowi, że włączył spotkanie z osobami starszymi do programu swojej pielgrzymki.
„W ten sposób podkreślasz prawdziwe znaczenie opieki nad osobami starszymi w dzisiejszym świecie. Każda starsza osoba ma ogromne doświadczenie życiowe, z własną historią do opowiedzenia. Osoby te często zgromadziły wielką wagę mądrości i siłę charakteru i wiemy, że życie każdego z nich jest cenne w oczach Boga” - zauważyła s. Marie Claire.
- Kiedy postęp w medycynie i inne czynniki prowadzą do przedłużenia życia ludzkiego, ważne jest uznanie obecności coraz większej liczby osób starszych za błogosławieństwo dla społeczeństwa - oświadczył Benedykt XVI. Odwiedził on dziś (18 września) w Londynie Dom Świętego Piotra w dzielnicy Vauxhall, w którym mieszka 76 osób starszych.
Papież zauważył, że „każde pokolenie może się uczyć z doświadczeń i mądrości pokolenia, które go poprzedziło”. Dlatego „świadczenie opieki nad osobami starszymi należy postrzegać nie tyle jako akt wielkoduszności, ile jako spłatę długu wdzięczności”.
TŁUMACZENIE: „Bóg pragnie właściwego szacunku dla godności i wartości, zdrowia i dobrego samopoczucia osób starszych, zaś Kościół poprzez swe instytucje charytatywne w Wielkiej Brytanii i poza jej granicami stara się wypełniać Boży nakaz poszanowania życia, niezależnie od wieku i okoliczności.”
Ponieważ „każdy z nas jest chciany, każdy miłowany, każdy niezbędny”, życie jest „wyjątkowym darem, na każdym swym etapie od poczęcia do naturalnej śmierci i tylko Bóg może je dać i odebrać” - przestrzegł papież.
TŁUMACZENIE: „Na starość można cieszyć się dobrym zdrowiem, ale równocześnie chrześcijanie nie powinni się obawiać udziału w cierpieniu Chrystusa, jeśli Bóg zechce, abyśmy walczyli z chorobą. Mój poprzednik, papież Jan Paweł w ostatnich latach swego życia całkiem publicznie znosił cierpienie. Dla nas wszystkich było jasne, że czynił to jednocząc się z cierpieniami naszego Zbawiciela.”
- Wiele przeżytych lat pozwala nam docenić piękno zarówno największego daru, jakim obdarzył nas Bóg, daru życia, a także kruchość ludzkiego ducha - zaznaczył Ojciec Święty. Papież wyraził przekonanie, że tym, którzy długo żyją „dana jest wspaniała szansa pogłębienia świadomości tajemnicy Chrystusa”.
W tym samym miejscu Papież wygłosił zapowiadane w popołudniowym komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej przemówienie do osób reprezentujących pracowników i wolontariuszy odpowiedzialnych za ochronę dzieci w środowiskach kościelnych.
Za „godny ubolewania” i stojący „w wyraźnym kontraście do długiej tradycji opieki Kościoła nad dziećmi” Papież uznał fakt, że „doznały one nadużyć i złego traktowania ze strony niektórych księży i zakonników”. Benedykt XVI podkreślił, że Kościół „w tym kraju, a także gdzie indziej, zwłaszcza w ciągu ostatnich dziesięciu lat”, podjął wysiłki „dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży oraz okazywania im pod każdym względem szacunku w miarę dorastania do dojrzałości”. Dlatego zaapelował o udzielenie „kredytu zaufania tam, gdzie się on należy”.
Z domu dla osób starszych Benedykt XVI przejechał do Hyde Parku, na czuwanie modlitewne przed beatyfikacją kard. Johna H. Newmana. W tym największym parku Londynu zgromadziło się ok. 80 tys. osób. To drugie, po Glasgow, publiczne spotkanie Benedykta XVI z mieszkańcami Wielkiej Brytanii.
Pełny tekst przemówienia do osób odpowiedzialnych za ochronę dzieci
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.