W tym roku Święto Eucharystii Archidiecezji Łódzkiej celebrowane będzie w nowej formie - głosi komunikat Kurii Metropolitalnej. W piątek wieczorem rozpocznie się w łódzkim kościele tzw. doba eucharystyczna.
O zbliżającym się święcie przypomniał wiernym metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w specjalnym przesłaniu: "Pozdrawiam Was w imię Eucharystii, z której buduje się Kościół!"
Dotychczas Święto Eucharystii w Łodzi obchodzone było uroczyście w drugą niedzielę czerwca. W tym roku, także z powodu sytuacji edpidemicznej w kraju oraz faktu, że obchody następują dzień po Bożym Ciele, wprowadzono zmiany w harmonogramie uroczystości.
Gość Niedzielny Gość Niedzielny 24/2020Obchody rozpoczną się w piątek o 18.00 w łódzkiej archikatedrze mszą świętą, na którą zaproszeni są przedstawiciele wszystkich parafii oraz kościołów rektoralnych archidiecezji - poinformował wikariusz generalny biskup Marek Marczak.
Podczas mszy zostanie przekazana specjalna, okolicznościowa lampa oliwna. W Piśmie Świętym lampa nawiązuje symboliką do światła i ciemności, a płonąca w glinianym naczyniu oliwa jest znakiem życia. Oznacza też troskę o to, co najcenniejsze.
Po piątkowej mszy, po godzinie 21.00 w parafiach Łodzi i regionu rozpocznie się tzw. doba eucharystyczna. Będą to czuwania i modlitwy podkreślające jedność wspólnoty jaką jest m.in. archidiecezja łódzka.
W sobotę 13 czerwca odprawiane będa msze dziękczynne za pontyfikat św. Jana Pawła II i nawiedzenie przez papieża Kościoła łódzkiego 13 czerwca 1987 roku. Doba eucharystyczna zakończy się o 21.37 w godzinie śmierci papieża Polaka 2 kwietnia 2005 roku.
Święto Eucharystii Archidiecezji obchodzone jest od 11 czerwca 1989 roku. Uroczystości upamiętniają II Krajowy Kongres Eucharystyczny z z 1987 roku i odbywający się rok później w Łodzi II Diecezjalny Kongres Eucharystyczny (archidiecezję łódzką utworzono dopiero w 1992 roku - PAP). Święto Eucharystii przypomina także o wizycie w Łodzi papieża Jan Pawła II, która odbyła się 13 czerwca 1987 roku.
Uroczystości łódzkiego Święta Eucharystii rozpoczynały się zwykle przed południem w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej. Wierni szli ulicami miasta do Piotrkowskiej, a stamtąd na plac katedralny, gdzie odprawiano była msza święta. W tym roku - jak tłumaczą władze kościelne - uroczystości są skromniejsze z powodu pandemi i ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców Łodzi.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.