Teologia dzieciństwa: Watykański webinar

Ograniczenia wywołane pandemią nie mogą powstrzymać zaangażowania Kościoła w walce z nadużyciami. Dlatego też Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich zainicjowała serię czterech seminariów internetowych (webinariów) poświęconych walce z przemocą.

Pierwszy dedykowany był teologii dzieciństwa, a na kolejnych podjęty zostanie m.in. temat ochrony nieletnich w sieci w czasie zamknięcia wywołanego pandemią i tego, jak lockdown zmienił relacje z dziećmi.

„Same nawet najlepsze prawa nie wystarczą, trzeba głębokiej przemiany ludzi, by naprawdę zrozumieć, że ochrona nieletnich stanowi integralną część naszego bycia chrześcijanami” – zauważa Emer McCarthy, odpowiedzialna za projekty w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje ona, że nieprzypadkowo tematem pierwszego spotkania była teologia dzieciństwa.

"Wszystkie nasze wysiłki, cała polityka, normy, wydarzenia edukacyjne, formacyjne i podejmowane interwencje są bezużyteczne, jeśli nie rozumiemy, że ochrona nieletnich i osób bezbronnych jest integralną częścią naszego bycia katolikami i chrześcijanami – mówi papieskiej rozgłośni Emer McCarthy. – Dlatego właśnie potrzebujemy teologicznego myślenia i języka, nie jesteśmy zresztą jedynymi, którzy uznają tę potrzebę. Stąd też chcieliśmy rozpocząć to seminarium od samego początku. Czego nauczał nas Jezus? Co mówi o naszej misji stawiając dzieci na pierwszym planie? W swych działaniach na rzecz ochrony nieletnich i osób bezbronnych nigdy nie możemy myśleć, że osiągnęliśmy już cel. Trzeba mieć świadomość tego, że nieustannie musimy być czujni i coraz lepiej ich chronić. Powinno to być naszą pierwszą myślą".

Watykańskie seminaria nt. ochrony nieletnich organizowane są we współpracy z przedstawicielami Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i Żeńskich oraz działającym na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim Centrum ds. Ochrony Nieletnich. Swą chęć udziału w spotkaniach zgłosiło ponad 770 osób.

Webinar będzie dostępny na stronie: www.protectionofminors.va i www.internationalunionsuperiorsgeneral.org.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
4°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
wiecej »