Reklama

Licheń: Pierwsza lekcja historii

Kilkudziesięciu uczniów uczestniczyło w pierwszej lekcji historii w nowym muzeum im. księdza Józefa Jarzębowskiego w bazylice Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska). W muzeum zgromadzono cenne zabytki kultury i historii Polski.

Reklama

Usytuowano je na dwóch piętrach bazyliki, na powierzchni około 1000 m kw. Znajduje się tam siedem tematycznych sal wystawienniczych. Muzeum jest w pełni multimedialne, dzięki czemu można przeprowadzać w nim lekcje historii.

Wszystkie eksponaty pochodzą ze zlikwidowanego muzeum księży marianów w Fawley Court (Wielka Brytania). Placówka została założona w latach 50. przez księdza Jarzębowskiego (1897-1964), który ocalił wiele dzieł pozyskanych jeszcze w okresie międzywojennym w Zgromadzeniu Księży Marianów na warszawskich Bielanach. Do Anglii trafiły po wojnie zabytki z Polski, Francji, Włoch i Niemiec. W 2007 r. zbiory z Fawley Court zostały przewiezione do Lichenia.

W pierwszej lekcji muzealnej uczestniczyli uczniowie ze szkoły podstawowej im. Jana Pawła II w Kazimierzu Biskupim. Mówili później, że pomysł takich zajęć jest dla nich czymś nowym, z czym nie spotkali się do tej pory. "Wszystko było wspaniałe, można było podejść do eksponatów i obejrzeć je z bliska. Dzięki dotykowym tablicom multimedialnym można było przeczytać bardzo stare księgi (...)" - powiedziała Marta z szóstej klasy.

Jej nauczycielka historii Barbara Grzelaczyk podkreślała, że uczniowie byli już w różnych muzeach, ale nigdy nie mieli podobnej możliwości poznania zbiorów. "Dla dzieci taka lekcja historii w prawdziwym muzeum jest niezwykle cenna, bo wszystkie ryciny, które mogliśmy podziwiać na własne oczy, inni mogą zobaczyć tylko na kartach podręczników" - mówiła nauczycielka.

W muzeum eksponowane są m.in. dokumenty królów z XVI i XVII wieku, wodzów i bohaterów narodowych, rękopisy oraz pierwsze wydania książek m.in. Sienkiewicza, Norwida, Kraszewskiego, zielnik Orzeszkowej, kolekcja białej broni, cenne starodruki. Wśród tych ostatnich znajduje się pierwsze polskie tłumaczenie Starego i Nowego Testamentu (1560-1561) i Statut Łaskiego - pierwszy drukowany zbiór ustaw wydany w Krakowie w 1506 r.

Można także oglądać twórczość sakralną oraz prace Jana Matejki, Piotra Norblina, Juliusza Kossaka. Są eksponowane biblie z XVI wieku oraz elementy ekwipunku rycerskiego z tego samego okresu oraz pamiątki z Powstania Styczniowego: rozkazy, instrukcje i odezwy Rządu Narodowego. W skład kolekcji, związanej z Powstaniem, wchodzą też m.in. pamiątki gromadzone przez wybitnych historyków - Walerego Przyborowskiego i Edwarda Maliszewskiego.

Muzeum otwarto na początku lipca. Do tej pory zwiedziło je kilkadziesiąt tysięcy osób z całego kraju.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, LICHEŃ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
8°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama