Integracja społeczna Romów była głównym tematem zakończonego w piątek dwudniowego spotkania szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. W rozmowach, które odbyły się na zamku Czerveny Kameń koło Bratysławy, wziął udział marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
"Głównym tematem spotkania było zagadnienie integracji społecznej Romów, które w ostatnim czasie stało się jednym z głównych problemów dyskutowanych na arenie europejskiej" - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu w komunikacie przesłanym PAP w piątek wieczorem.
Podczas dyskusji Schetyna przedstawił polskie doświadczenia związane z polityką państwa wobec mniejszości romskiej. "Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2004-2013 opierający się na edukacji dzieci, aktywizacji zawodowej i inwestycjach w infrastrukturę zaczyna przynosić rezultaty" - napisano w komunikacie.
Kwestia mniejszości romskiej stała się szeroko dyskutowanym w UE tematem po tym, jak w lipcu Francja zaostrzyła swoją politykę wobec Romów, organizując akcję likwidowania ich obozowisk i deportacji do Rumunii i Bułgarii. Działania Francji wobec Romów skrytykowały organizacje broniące praw człowieka, a także m.in. Parlament Europejski, Komisja Europejska i ONZ.
Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że otworzy procedurę przeciwko Francji w związku z deportacjami Romów, chyba że do 15 października Paryż przedstawi kalendarz poprawnego wdrożenia unijnej dyrektywy o swobodnym przepływie osób w UE.
Do spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) doszło na zaproszenie przewodniczącego Rady Narodowej Słowacji Richarda Sulika.
Jak zaznaczono w komunikacie, było to pierwsze spotkanie marszałka Schetyny z nowo wybranymi przewodniczącymi parlamentów: Sulikiem oraz Miroslavą Nemcovą z Czeskiej Izby Deputowanych.(PAP)
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.