Porozumienie to jest znakiem znaczącego otwarcia Europy na logikę solidarności, która bez wątpienia zostanie zauważona i wzięta pod uwagę daleko poza granicami naszego kontynentu. W ten sposób przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej skomentował porozumienie, jakie zostało zawarte w sprawie unijnego Funduszu Odbudowy, który ma wspomóc europejską gospodarkę po pandemii.
Kard. Jean-Claude Hollerich podkreślił, że zasada solidarności leży u podstaw Unii Europejskiej i trzeba o nią walczyć, a nade wszystko wprowadzać w życie.
"Możemy powiedzieć, że Europa wybrała solidarność, nawet jeżeli dochodzenie do tego wymagało wiele wysiłku. Jestem zadowolony, że kraje Unii Europejskiej doszły do porozumienia. Europa musi być solidarna, to należy do jej natury, tworzy część jej DNA – podkreślił w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni kard. Jean-Claude Hollerich. – Uważam, że nasz kontynent przeżywa teraz swoje problemy, nie jest już światowym centrum ekonomicznym wraz ze Stanami Zjednoczonymi. Świat zmienił się, a COVID-19 tylko przyspieszył te procesy. Ciągle doświadczamy zmian spowodowanych przez pandemię, ale mam nadzieję, że to pozwoli, aby ludzie młodzi mogli żyć w pokoju i w przekonaniu, że innym trzeba pomagać. W tej sytuacji rolą Kościoła jest bycie zawsze po stronie najbiedniejszych. Musimy okazywać im naszą solidarność i dawać to, czego potrzebują. W tym sensie jestem bardzo zadowolony, że pomoc otrzymają wszystkie kraje, w tym te, najbardziej dotknięte pandemią. Czuję się Europejczykiem i nie potrafię wyobrazić sobie Europy, która nie byłaby solidarna. Wszyscy bowiem jesteśmy w tej samej sytuacji. Uważam, że pomoc dawana innym będzie także błogosławieństwem dla własnej, krajowej ekonomii".
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...