Już 16 października na Placu Krakowskim w Gliwicach będzie miała miejsce prapremiera plenerowej wersji Rock Opery DAVID. Spektakl dedykowany został pamięci Jana Pawła II.
Saul, staczając się w obłęd, obserwuje z niepokojem karierę młodego Dawida. Towarzyszy mu żona – Achinoam, daremnie próbująca ocalić króla przed nim samym. Saul udaje się do wróżki w Endor prosząc, aby ta przywołała z zaświatów ducha proroka Samuela (który ongiś namaścił Saula na króla). Duch przepowiada Saulowi rychłą śmierć, król ginie podczas walki z Filistynami. Dawid obejmuje rządy w kraju. W finałowej scenie wkracza do Jerozolimy z Arką Przymierza niesioną w tanecznym orszaku.
Biblijna historia króla Dawida opisuje kilka innych arcyciekawych wątków, które w wersji plenerowej zostały pominięte, docelowo jednak znajdą się w planowanej na 2011 r. wersji scenicznej Rock Opery DAVID.
Muzykę do spektaklu skomponowali śląscy muzycy-kompozytorzy: Jacek Dzwonowski, Marcin Dzwonowski i Robert Gliński. Przygotowania choreografii tańców podjął się wybitny choreograf Henryk Konwiński.
Prócz aktorów Teatru „A” na scenie zobaczymy zaproszonych do współpracy artystów z Polski oraz młodzież, przygotowywaną do spektaklu podczas kilkumiesięcznych warsztatów teatralnych.
Prapremiera finansowana jest przez Samorząd Miasta Gliwice, prace nad librettem i muzyką współfinansował w poprzednich latach Urząd Marszałkowski w Katowicach.
Partnerem projektu został gliwicki Młodzieżowy Dom Kultury oraz Fundacja "Silesia Pro Europa" działającą przy Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II, całość projektu pilotuje Stowarzyszenie Kulturalne Pro-Scenium z Gliwic.
Zapraszamy na prapremierę wersji plenerowej Rock Opery DAVID 16 października 2010r. (sobota); godz.19.30,Plac Krakowski w Gliwicach.
Spektakl dedykowany jest pamięci Jana Pawła II.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.