75 proc. prześladowań religijnych na świecie skierowanych jest przeciw wyznawcom Chrystusa – powiedziano wczoraj w Brukseli na konferencji zorganizowanej w Parlamencie Europejskim
Współorganizatorem spotkania był polski europarlamentarzysta Konrad Szymański. Ponad 100 uczestników wysłuchało świadków prześladowań chrześcijan, do jakich dochodzi na całym świecie. Do najgroźniejszych miejsc zaliczono Bliski Wschód, Afrykę Północną oraz Azję. Abp Louis Sako z Kirkuku zaapelował o międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa dla chrześcijan w Iraku. Natomiast przedstawiciel Sudanu wezwał do większego zaangażowania ONZ na przykład poprzez stworzenie komisji ds. międzynarodowej wolności religijnej. Wysłuchano też relacji z Wietnamu obrazującej brutalne prześladowania tamtejszych górali – montanardów. Przedstawiciel chrześcijan z tego azjatyckiego kraju wezwał europejskich polityków, by wpłynęli na rząd w Hanoi w celu zaprzestania wojskowych strategii, tortur i aresztowań wobec wyznawców Chrystusa.
Współautorem brukselskiej konferencji była COMECE – komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Skierowała ona do władz unijnych memorandum o wolności religijnej. Przypomina się w nim, że władze zjednoczonej Europy mają obowiązek promowania wolności religijnej w relacjach zewnętrznych UE.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.