VIII Dni Kultury Chrześcijańskiej

Kilkadziesiąt imprez - m.in. koncertów, wystaw, spektakli i projekcji filmów - złoży się na rozpoczynającą się w niedzielę w Częstochowie ósmą edycję Dni Kultury Chrześcijańskiej.

W tym roku po raz pierwszy w program Dni włączono obchody Dnia Papieskiego, nadając imprezie jego hasło "Jan Paweł II. Odwaga świętości". Po raz pierwszy też rozciągnięte do przełomu października i listopada wydarzenia odbywać będą się także poza Częstochową - w Radomsku i Działoszynie w woj. łódzkim.

Tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczną się w niedzielę poranną mszą odprawioną w częstochowskiej bazylice w intencji beatyfikacji Jana Pawła II oraz wieczornym koncertem muzyki cerkiewnej w częstochowskim kościele prawosławnym. Dzień później na jasnogórskich błoniach odbędzie się coroczny Bieg Papieski dla dzieci i młodzieży.

Kolejne trzy tygodnie wypełni m.in. jedenaście koncertów i recitali, pięć wystaw i rozstrzygnięć konkursów artystycznych, osiem projekcji filmów, spektakle teatralne, spotkania z postaciami kultury i Kościoła, wykłady, promocje książek oraz wieczory i spotkania poetyckie.

Jak zaznaczyła Zuzanna Nowak ze współorganizującego Dni Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", jednym z ciekawszych punktów programu będzie 22 października koncert zespołu założyciela Maanamu Marka Jackowskiego - The Goodboys. Jackowski współpracuje w nim m.in. z kompozytorem, gitarzystą i wokalistę Januszem "Yaniną" Iwańskim i jego córką Zuzanną oraz włoskim pieśniarzem Giannim Dominicim.

Nowak poleciła też koncert "W hołdzie Fryderykowi Chopinowi" na fortepian, skrzypce i mezzosopran połączony z wręczeniem stypendiów Fundacji im. Reszków 16 października, a także koncert Filharmonii Częstochowskiej, która dzień później z towarzyszeniem m.in. chóru Collegium Cantorum Czestochoviensis wykona Requiem W.A. Mozarta w rocznicę śmierci Chopina.

Organizatorzy zwracają uwagę również na promocję powieściowego debiutu byłego jasnogórskiego paulina, później działacza polonijnego i poety Tadeusza Chabrowskiego pt. "Skrawki białego habitu". Promocja połączona ze spotkaniem z autorem odbędzie się 13 października w sali Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater.

Szczególną atrakcją dla dzieci z Częstochowy, Radomska i Działoszyna mają być muzyczne spotkania ze znanym im z telewizyjnego programu "Ziarno" bp. Antonim Długoszem, nazywanym "śpiewającym biskupem" lub "biskupem od dzieci".

Wydarzeniem wieńczącym - jako impreza towarzysząca - VIII Dni Kultury Chrześcijańskiej będzie 2 listopada msza św. za zmarłych artystów w kościele św. Józefa na Rakowie, pod przewodnictwem biskupa Antoniego Długosza. Oprawę muzyczną liturgii oraz koncert zaduszkowy przygotuje Marcin Pospieszalski.

Impreza, jak co roku, organizowana jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych "Tabor".

Współpracują z nimi instytucje z Częstochowy: Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Częstochowskie, Ośrodek Kultury Filmowej, Parafia Akademicka św. Ireneusza, Regionalny Ośrodek Kultury, Teatr im. Adama Mickiewicza, Tygodnik Katolicki "Niedziela", Wydział Kultury i Promocji częstochowskiego magistratu i Zespół Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego, a także Miejski Dom Kultury w Radomsku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
20°C Piątek
dzień
15°C Piątek
wieczór
wiecej »