Reklama

Znaczenie i piękno liturgii

We wtorek 12 października rozpoczyna się w Krakowie 125. Zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Reklama

Na zaproszenie Księży Misjonarzy CM, którzy przeżywają rok jubileuszowy w związku z 350. rocznicą śmierci Założycieli Św. Wincentego a Paulo oraz Św. Ludwiki de Marillac dwudniowe zebranie odbędzie się w krakowskim klasztorze tego Zgromadzenia.

Głównym tematem tego spotkania będzie znaczenie i piękno liturgii we wspólnocie osób konsekrowanych. Zostanie zaprezentowanych kilka referatów poświęconych tematyce przeżywania liturgii wewnątrz wspólnoty zakonnej oraz o świadectwie głębi i bogactwa liturgii, jakie zakonnicy powinni dawać Ludowi Bożemu.

W trakcie spotkania przewidziane jest przedstawienie informacji o uruchomieniu platformy internetowej oraz wprowadzeniu wspólnej legitymacji dla zakonników w Polsce. Będą także poruszone inne sprawy bieżące.

Podczas spotkania Eucharystię będzie sprawował bp Albin Małysiak CM, który przed 40 laty przyjął sakrę biskupią oraz bp Kazimierz Gurda przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Spodziewana jest obecność przewodniczących Konferencji zakonnych z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i Stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce została powołana do życia przez Stolicę Apostolską, dekretem Kongregacji Zakonnej z dnia 30 listopada 1963 r.

Początki współpracy międzyzakonnej w Polsce sięgają początków XX wieku. Stale i lepiej zorganizowane współdziałanie rozpoczęło się jednak od 1949 roku, gdy na zaproszenia Kard. A. Sapiehy, pełniącego wówczas obowiązki przewodniczącego Episkopatu (po śmierci kard. Hlonda) spotkali się wyżsi przełożeni, którzy zdecydowali o powołaniu stałego Sekretariatu międzyzakonnego, który w trudnych czasach komunizmu pomagał w zachowaniu struktur zakonnych w Polsce.

Konferencja jest "kościelną osobą prawną" kolegialną na prawie papieskim, która podlega Stolicy Świętej przez Kongregację do spraw Instytutów życia konsekrowanego i Stowarzyszeń życia apostolskiego, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz Statutem zatwierdzonym przez Prymasa Tysiąclecia.

Do zadań Konferencji należy m.in. pogłębianie wzajemnej współpracy między różnymi zakonami, rozwijanie inicjatyw w dziedzinie formacji i apostolstwa, popieranie systematycznej współpracy zakonów w zakresie duszpasterstwa i rozwijanie wszelkich inicjatyw i działalności, służących dobru Kościoła; reprezentowanie i obrona w każdej sytuacji praw wszystkich lub znacznej części członków Konferencji wobec kompetentnych władz; nawiązywanie odpowiedniej koordynacji i współpracy z Konferencją Episkopatu, jak również z poszczególnymi biskupami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama