Ingres prawosławnego biskupa

Przedstawiciele rządu, wojska i wierni uczestniczyli we wtorek w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie w ingresie biskupa Jerzego, nowego prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego. Po liturgii odbyła się uroczystość przywitania biskupa z wojskiem.

Biskup powiedział, że wojsko jest instytucją, w której problemy, stresy i napięcia często wynikają ze specyfiki pełnionych zadań. Dlatego - jak mówił - w sytuacjach wojny, gdy człowiek musi stawać przeciw człowiekowi "potrzebne jest szczególne świadectwo dojrzałości i odpowiedzialności chrześcijańskiej". Przywołał walkę w Afganistanie i w Iraku. Podkreślał, że kapelani wojskowi w trudnych momentach udzielają duchowego wsparcia.

Zaznaczył, że nie stawia sobie dalekosiężnych celów, ale - jak powiedział - prawosławni potrzebują katedry wojskowej, w związku z tym liczy na szczególne wsparcie ze strony Wojska Polskiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Bogdan Klich, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch.

Minister obrony Bogdan Klich podkreślał, że kapelani wojskowi stanowią wsparcie w budowie nowego etosu służby wojskowej, odpowiedzialnej - jak zaznaczył - za los państwa i narodu.

Gen. Mieczysław Cieniuch życzył nowemu biskupowi, by cieszył się szacunkiem i uznaniem, a wierni znaleźli w nim "przyjaciela i dobrego pasterza".

Metropolita Sawa powiedział, że posługa biskupa Jerzego jest "pracą ważną, odpowiedzialną, trudną, która wymaga wiele posłuszeństwa, męstwa, zrozumienia i wytrwałości".

Po liturgii odbyła się uroczystość przywitania nowego biskupa z wojskiem. Następnie biskup Jerzy złożył kwiaty pod pomnikiem Odrodzenia Polski przy prawosławnej katedrze Marii Magdaleny.

Bp Jerzy został wybrany na prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego 9 czerwca na posiedzeniu soboru biskupów; 23 czerwca otrzymał nominację od kierownictwa resortu obrony narodowej.

36-letni obecnie biskup Jerzy Pańkowski wstąpił do monasteru w Supraślu w 1989 roku; jednocześnie studiował w prawosławnym seminarium duchownym. Śluby zakonne złożył w 1993 roku, a w 1995 roku otrzymał święcenia diakońskie z rąk metropolity Sawy, a w październiku 1998 roku - święcenia kapłańskie z rąk patriarchy ekumenicznego Bartłomieja. Studiował także w Atenach; zna język grecki.

Był namiestnikiem Monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. W listopadzie 2006 roku sobór biskupów zdecydował o powołaniu go na biskupa wikariusza diecezji warszawsko bielskiej. W styczniu 2007 roku został wyświęcony na biskupa w katedrze Marii Magdaleny w Warszawie. Prowadził też pracę naukową; wykłada na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W 2008 roku obronił tam pracę habilitacyjną, poświęconą postaci św. Ignacego Branczaninowa.

Poprzedni ordynariusz bp Miron Chodakowski zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
13°C Poniedziałek
rano
24°C Poniedziałek
dzień
25°C Poniedziałek
wieczór
20°C Wtorek
noc
wiecej »