Testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczynają się w poniedziałek w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Do testów wybrano 90 ochotników z siedmiu tysięcy, którzy wyrazili gotowość udziału w tym eksperymencie. Otrzymają za to po 700 euro.
To może być przełom w walce z Covid-19 - podkreślają włoskie media przed oczekiwaną inauguracją testowania szczepionki. Projekt jej stworzenia sfinansowały władze stołecznego regionu Lacjum wraz z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych.
Celem tego projektu jest to, by szczepionka była gotowa wiosną przyszłego roku.
"Rozpoczyna się pierwsza faza badań po to, by ocenić bezpieczeństwo i immunogenność szczepionki przeciwko Sars-CoV-2"- podkreśliła w nocie włoska Agencja Leków ( Aifa). Wyjaśniła, że do testów, po wstępnych kontrolach wybrano 45 zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat oraz tyle samo w grupie wiekowej 65-85 lat.
Pierwszą grupą, która otrzyma dawkę szczepionki są mężczyźni w wieku od 31 do 46 lat.
Jeżeli nie stwierdzi się u nich niekorzystnych reakcji, przetestowana zostanie następna grupa, której podana zostanie większa dawka preparatu.
Ta pierwsza eksperymentalna faza potrwa 8-10 tygodni. Na późną jesień planowana jest faza druga i trzecia.
"Jeśli wszystko pójdzie dobrze, na wiosnę będziemy mieli szczepionkę przeciwko Covid-19. Pracujemy ciężko, aby tak było" - zapewnił jeden z dyrektorów szpitala w Wiecznym Mieście Francesco Vaia.
Wyraził opinię, że szczepionka ta nie powinna być obowiązkowa. "To my będziemy musieli przekonać obywateli do jej dobroczynnego działania"- dodał.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.