Reklama

Lekarze o projekcie zmian ustaw zdrowotnych

Lekarze, którymi rozmawiała PAP, mają zastrzeżenia do zaproponowanej przez rząd likwidacji stażu oraz ubiegania się o odszkodowania za błędy medyczne bez konieczności występowania do sądu. Chwalą natomiast propozycje umożliwiające zapisy do lekarzy przez internet.

Reklama

Dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku Jarosław Litwin, odnosząc się do propozycji zlikwidowania rocznego stażu po studiach i egzaminu państwowego, powiedział, że "Lekarski Egzamin Państwowy nie powinien być weryfikacją uzyskanego dyplomu i pod tym względem jego likwidacja jest sensowna". Zauważył jednak, że "brak stażu może też być niekorzystny dla młodych lekarzy, bo daje on możliwość pokazania się na rynku pracy, a szpitalom daje szansę pozyskania najlepszych absolwentów".

Odnosząc się do proponowanej zmiany sposobu ubiegania się o odszkodowanie za błędy medyczne, powiedział, że "musi być dobrze zdefiniowane pojęcie +błędu medycznego+ i to zarówno w interesie pacjenta, jak i środowiska medycznego". "Trzeba wyważyć, co jest błędem, a co jest wpisane w ryzyko określonego zabiegu" - dodał.

"Oczywiście, jeżeli pacjentowi stała się krzywda i został popełniony błąd medyczny, to należy umożliwić mu jak najszybsze dochodzenie swojej racji i oszczędzić mu chodzenia po sądach i to jest właściwy kierunek zmian" - powiedział.

Litwin zaznaczył, że przyjęty przez rząd projekt, umożliwiający zapisy do lekarzy przez internet wpłynie na poprawę dostępności do służby zdrowia, ale nie rozwiąże radykalnie problemu kolejek.

"Starsi ludzie nie mają dostępu do internetu i z tego nie skorzystają, ale młodzi tak. I w ich przypadku może to być narzędzie do poprawy dostępności do służby zdrowia" - powiedział.

Zdaniem dyrektora Szpitala Miejskiego w Rzeszowie Leszka Czerwińskiego, likwidacja LEP i stażu to chybiony pomysł. Może to doprowadzić do tego, że pacjenci trafią pod opiekę lekarzy nieprzygotowanych do zawodu.

"LEP to jednak sito, choć tylko praktyczne, ale jednak pokazuje, jak lekarz w teorii jest przygotowany do zawodu. Natomiast likwidacja stażu to odbieranie możliwości nabierania praktyki przez młodego lekarza" - powiedział PAP Czerwiński.

Negatywnie odniósł się też do propozycji skrócenia czasu studiów medycznych. Jego zdaniem medycyna to zbyt poważna dyscyplina, żeby ograniczać czas kształcenia.

Skrytykował też pomysł ubiegania się o odszkodowania z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową. Zauważył, że w państwie prawa są już specjalnie powołane do tego organy, czyli sądy, i nie potrzeba w tym celu tworzyć nowych przepisów.

"Proszę sobie wyobrazić, co się stanie, gdy przepis ten wejdzie w życie. Wszyscy nagle zaczną uważać, że byli źle leczeni i występować o odszkodowania. W tym zalewie mogą zginąć faktyczne błędy lekarskie" - stwierdził.

Przychylnie ocenił możliwość rejestrowania się pacjentów do lekarzy przez internet. "Miejmy nadzieję, że 80-letnią babcię zarejestruje wnuczek" - dodał dyrektor.

Według dyrektora ds. medycznych Pleszewskiego Centrum Medycznego Ryszarda Bosackiego, likwidacja staży wymaga zmian systemowych w kształceniu. "Są w Europie kraje, gdzie nie ma staży po studiach, ale tam jest tak przeorganizowane szkolenie, że na ostatnim roku studiów przyszli lekarze są kierowani do szpitali, a opiekują się nimi asystenci" - powiedział.

Jego zdaniem, projekt powołania komisji umożliwiających szybsze dochodzenia odszkodowań lub zadośćuczynienia za stwierdzone błędy medyczne jest dobry, ale muszą w nich zasiadać "wiarygodni fachowcy, pracujący rzeczowo".

Jego zdaniem projekt e-recept i e-skierowań i utworzenie platformy internetowej udostępniającej usługi i zasoby cyfrowe rejestrów medycznych jest dobry. Zastrzegł jednak, że przy obecnym systemie informatyzacji w Polsce ten kierunek ma małe szanse sprawdzenia się w praktyce.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekty nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta i prawa farmaceutycznego oraz projekty ustaw: o zawodach lekarza i lekarza dentysty, o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a także założenia do projektu ustawy o badaniach klinicznych.

Pakiet ustaw zdrowotnych ma jeszcze jesienią trafić do Sejmu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama