Reklama

Stanisław Kazimierczyk ogłoszony świętym

Podczas uroczystej Mszy św. na Placu św. Piotra Benedykt XVI ogłosił dziś świętym polskiego zakonnika Stanisława Kazimierczyka. Oprócz Polaka świętymi Kościoła powszechnego zostali brat zakonny z Kanady i cztery siostry zakonne: dwie Włoszki oraz po jednej Hiszpance i Australijce.

Reklama

Abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych poprosił Ojca Świętego o włączenie w poczet świętych sześciu błogosławionych. Następnie odczytał ich biogramy. Odśpiewano litanię do Wszystkich Świętych.

Benedykt XVI wypowiedział uroczystą formułę o wpisaniu ich imion w poczet świętych Kościoła. „Na cześć najświętszej Trójcy, dla wyniesienia wiary katolickiej, dla wzrostu życia chrześcijańskiego, władzą naszego Pana Jezusa Chrystusa, Apostołów Piotra i Pawła oraz naszą, po długim zastanowieniu, wielokrotnym przyzywaniu pomocy Bożej, a także po wysłuchaniu opinii wielu naszych braci w biskupstwie, ogłaszamy i uznajemy za świętych błogosławionych: Stanisława Kazimierczyka, Andrzeja Bessette, Kandydę Marię od Jezusa, Marię od Krzyża MacKillop, Julię Salzano i Baptystę Varano. Wpisujemy ich w poczet świętych ustanawiając by jako tacy cieszyli się czcią w całym Kościele” – powiedział papież. Po tych słowach odśpiewano trzykrotnie „Amen”.

Przy śpiewie „Alleluja” na ołtarzu ustawiono relikwie nowych świętych. Za kanonizację podziękował abp Amato oraz przedstawiciele wspólnot, z którymi byli związani święci.

 W homilii podczas mszy kanonizacyjnej na Placu świętego Piotra w niedzielę papież Benedykt XVI powiedział po polsku, że nowy polski święty, ks. Stanisław Kazimierczyk i dzisiaj może być wzorem dla wiernych.

"Święty Stanisław Kazimierczyk, zakonnik z XV wieku, i dla nas może być przykładem i orędownikiem" - mówił Benedykt XVI.

KAI Benedykt XVI o św. Stanisławie Kazimierczyku

Dodał następnie: "Całe jego życie było związane z Eucharystią. Najpierw przez kościół Bożego Ciała na Kazimierzu w dzisiejszym Krakowie, gdzie u boku matki i ojca uczył się wiary i pobożności; gdzie złożył śluby zakonne u Kanoników Regularnych; gdzie pracował jako kapłan, wychowawca, opiekun potrzebujących".

"Przede wszystkim jednak był związany z Eucharystią przez żarliwą miłość do Chrystusa obecnego pod postaciami chleba i wina; przez przeżywanie tajemnicy jego śmierci i zmartwychwstania, która w sposób bezkrwawy dokonuje się w mszy świętej; przez praktykę miłości bliźniego, której źródłem i znakiem jest komunia" - podkreślił papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »

Reklama